2000 sonrası Türk sinemasında sinematik imajlarla felsefik anlamın inşası
Construction of philosophical meaning with cinematic images in Turkish cinema after 2000
  1. Tez No: 924087
  2. Yazar: ALİ KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK MEDİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Sinema, yalnızca bir eğlence aracı olmanın ötesinde, izleyicinin düşünsel dünyasını etkileyebilen güçlü bir anlatım biçimidir. Görsel ve işitsel öğelerin birleşimiyle şekillenen sinema, anlatım gücünü teknolojik gelişmelerle sürekli olarak artırmış ve sanatsal bir ifade alanına dönüşmüştür. Yönetmenler, sinemanın kendine özgü araçlarını kullanarak yalnızca bir hikâye anlatmakla kalmaz, aynı zamanda izleyiciyi düşünmeye sevk eden anlatılar oluştururlar. Sinemanın düşünce üretme kapasitesi, filozofların da ilgisini çekmiş ve sinema ile felsefe arasında güçlü bir ilişki kurulmasını sağlamıştır. Henri Bergson, zaman ve hareket kavramları üzerinden sinemanın düşünce ile bağlantısını ele alırken, Gilles Deleuze sinemayı bir düşünce makinesi olarak değerlendirmiştir. Deleuze'e göre sinema, hareket ve imge yoluyla yeni anlam katmanları yaratır ve izleyicinin algısını dönüştürerek düşünsel süreçleri harekete geçirir. Bu bağlamda, sinematografi, sinema-felsefe ilişkisinin temel yapı taşlarından biri haline gelir. Kamera hareketleri, çerçeveleme, ışık kullanımı, renk paleti ve kurgu gibi unsurlar, izleyicinin düşünce üretme sürecinde belirleyici rol oynar. Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Emin Alper ve Semih Kaplanoğlu gibi yönetmenler, sinematografik unsurları bilinçli bir şekilde kullanarak izleyicinin zihninde yeni düşünceler oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, sinemanın yalnızca bir görsel anlatı aracı olmadığı, aynı zamanda felsefi bir düşünme alanı sunduğu tartışılmıştır. Seçilen örnek filmlerde, belirli sahneler üzerinden yapılan analizlerle sinematografinin düşünce üretme potansiyeli ele alınmış ve sinema ile felsefe arasındaki ilişkinin derinliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Although cinema was seen as a means of entertainment when it first emerged, it has become a part of art and thought over time. Cinema, which is a form of expression based on visuality, has constantly increased its power of expression with the effect of technological developments and opened new intellectual fields. Cinema is shaped by the combination of two basic elements: form and content. By using the unique tools of cinema, directors create narratives that evoke certain emotions and thoughts in the audience. Various thinkers have studied the power of cinematographic elements to stimulate the viewer's mind. This interaction of cinema with thought has attracted the attention of philosophers such as Henri Bergson and Gilles Deleuze and laid the foundations of the relationship between cinema and philosophy. In this context, the films of directors such as Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Emin Alper and Semih Kaplanoğlu stand out with their cinematographic narratives that stimulate the viewer's intellectual processes. In this study, the power of cinema to create thoughts in the minds of the audience is examined. By analysing the scenes of selected sample films, the potential of cinematographic elements to produce meaning is discussed. It is discussed how elements such as camera movements, light, framing, colour palette and editing initiate an intellectual process in the viewer. As a result, it has been revealed that cinema is not only a visual narrative tool, but also a philosophical thinking space.