Ara-yüzey vasıtalı PET-RAFT polimerleşme tekniği ile antibakteriyel PDEGMA fırçaların tasarımı
Construction of antibacterial PDEGMA brushes with interface-mediated PET-RAFT polymerization technique
  1. Tez No: 924092
  2. Yazar: AYLA ABBASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YİLDİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İmplante edilebilir malzeme yüzeylerinde patojen bakterilerin çoğalması ve biyofilm oluşumu birçok tıbbi tedavinin olumsuz şekilde sonuçlanmasına sebebiyet vermektedir. Modern ve gelişmiş sterilizasyonun yanı sıra istenmeyen bakterilere karşı alınan tedbirlere rağmen, implantların depolanması sırasında kontaminasyondan kaynaklı enfeksiyonlar halen önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Sidal ürünlere karşı direnç kazanan bakterilerin yüzeylere tutunmasının engellenmesi, bakteriyel enfeksiyonları azaltmada ve biyofilm oluşumunu azaltılmasında/önlenmesinde önemli bir seçenektir. Bu kapsamda hazırlanan yüzeylerde, ortamda bulunan bakterilerin bir kısmının yüzeyden uzaklaştırılması başarılsa bile dirençli bakterilerin yüzeye tutunma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, yüzeylerde kovalent konjugasyon ile bakterisit olarak adlandırılan antibiyotikler, antimikrobiyal peptit ve katyonik polimerlerin fiziksel adsorpsiyonu/tutulması ile bakterilerin yüzeye yapışmasını engellemesinin yanı sıra biyofilm oluşumunun da önüne geçmektedir. Yukarıda bahsedilen sorunların giderimi, antibakteriyel performansın artırılması ve biyofilm oluşumununun engellenmesi için sinerjik sistemlerin geliştirilmesi gerekliliği doğmuştur. Polimer fırça sistemleri, hücre-yüzey veya bakteri-yüzey arasındaki etkileşimi minimumda tutarak bakteri ve biyofilm oluşumunu engelleyebilen stratejiler arasındadır. Bu tez kapsamında oluşturulan model implant yüzeyler aktifleştirilerek, yüzeylere 4-((((2-karboksietil)tio)karbonotiyoil)tio)-4-siyanopentanoik asit (CCC) RAFT ajanı kovalent olarak bağlandı. Yüzeydeki RAFT ajanı modifikasyonu ile Poli(di(etilen glikol)metil eter metakrilat) (PDEGMA) fırçalar Ara-Yüzey Vasıtalı Fotoindüklenmiş Elektron Transferi Tersinir Katılma Ayrılma Zincir Transfer Polimerleşmesi (PET-RAFT) ile sentezlendi ve kinetik çalışmaları yapıldı. PDEGMA fırçalara Vankomisin (Van) antibiyotiği kovalent olarak bağlanarak antibiyotik konjugasyonu gerçekleştirildi. Aynı zamanda, PDEGMA'nın sıcaklık duyarlı özelliğinden faydalanarak Van salım çalışmaları yapıldı. Her iki durum için de implant-bakteri etkileşimi araştırıldı. Hazırlanan sistemlerin birçok biyouygulamada (bakteri-yüzey ve hücre-yüzey) kullanılması yeni çalışmaların geliştirilmesine olanak sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The proliferation of pathogenic bacteria and the formation of biofilms on implantable material surfaces cause many medical treatments to have negative results. Despite modern and advanced sterilization and measures taken against unwanted bacteria, infections caused by contamination during the storage of implants still emerge as a significant problem. Preventing bacteria that have become resistant to cidal products from adhering to surfaces is an important option in reducing bacterial infections and reducing/preventing biofilm formation. In this context, even if some of the bacteria in the environment are removed from the surface on the prepared surfaces, the possibility of resistant bacteria adhering to the surface should also be considered. In addition, antibiotics called bactericides, antimicrobial peptides and cationic polymers, which are covalently conjugated on surfaces, prevent the adhesion of bacteria to the surface by physical adsorption/retention, and also prevent biofilm formation. The need to develop synergistic systems has arisen to eliminate the problems mentioned above, increase antibacterial performance and prevent biofilm formation. Polymer brush systems are among the strategies that can prevent the formation of bacteria and biofilm by keeping the interaction between cell-surface or bacteria-surface to a minimum. Model implant surfaces created within the scope of this thesis were activated and RAFT agent was covalently attached to the surfaces. PDEGMA brushes were synthesized by PET-RAFT with the modification of the RAFT agent on the surface and their kinetic studies were performed. Antibiotic conjugation was performed by covalently attaching Van antibiotic to PDEGMA brushes. At the same time, Van release studies were performed by taking advantage of the temperature-sensitive property of PDEGMA brushes. Implant-bacteria interaction was investigated for both cases. It is expected that the use of the prepared systems in many bioapplications will enable the development of new studies.