Belediye şirketlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesinde iş güvenliği uzmanlarının yaşadığı zorluklar
Challenges of occupational health and safety specialists in conducting occupational health and safety services in municipal companies
- Tez No: 638028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geçmişten günümüze gelişmekte olan teknoloji, üretim ve rekabeti ön plana çıkarmıştır. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak çalışma yaşamına yönelik faaliyetlerin sürdürülmesi sırasında çalışanların maruz kalabileceği tehlike ve riskler de aynı derecede artış göstermiştir. Özel veya belediyeler gibi geçmişten günümüze toplum yararına hizmet yürüten, kamu kuruluşları olarak faaliyet gösteren birçok işyerinde bu durum geçerlidir. Her sektörde birçok faaliyette çalışanların iş sağlığı ve güvenliği (İSG) gibi sorunlarla karşılaşması söz konusudur. Bu sorunların engellenerek çözümlenebilmesi adına iş güvenliği uzmanları (İGU) önemli rol oynamaktadır. Bu tez kapsamında belediyeler şirketlerinde yürütülmekte olan İSG faaliyetleri ile ilgili olarak iş güvenliği uzmanlarının karşılaştığı zorluklar araştırılmıştır. Bu doğrultuda nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik desen kullanılmıştır. Olgu bilim deseni olarak da bilinen bu modelde ayrıntılı bilgi sahibi olmadığımız ancak farkında oluğumuz sorunlara odaklanılmaktadır. Belediye şirketlerinin İSG faaliyetlerinde görevli 22 iş güvenliği uzmanı ile görüşülmüş; demografik bilgiler, istatistiki veriler incelenmiş ve derlenmiştir. Belediye şirketlerinin İSG faaliyetlerinin yürütümünde yaşanan zorlukların belirlenmesi amacıyla oluşturulan sorulara uzmanlardan cevap alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing technology from the past to the present has brought production and competition to the fore. Depending on the developments experienced, the dangers and risks that employees may be exposed to during the continuity of work-related activities have increased equally. This is the case in many workplaces, such as private or municipalities, that have been serving the public for the past and are operating as public institutions. Employees in many activities in each sector face problems such as occupational health and safety (OHS). Occupational safety experts (IGU) play an important role in preventing and solving these problems. Within the scope of this thesis, the difficulties faced by occupational safety specialists in relation to OHS activities in municipalities were investigated. Accordingly, a phenomenological pattern, one of the qualitative research methods, was used. This model, which is also known as the fact science pattern, focuses on the problems that we do not have detailed information but our aware groove. 22 occupational safety experts working in OHS activities of municipal companies were interviewed; demographic information, statistical data are analyzed and compiled. Experts received answers to the questions created to determine the difficulties experienced in the execution of OHS activities of municipal companies.