Okul öncesi dönem çocuğu olan ebeveynlerin eğitim programı kapsamında uygulanan fen etkinliklerinden beklentileri ve karşılanma düzeylerinin incelenmesi
Examination of the expectations of parents with preschool children from science activities implemented within the scope of the education program and their level of fulfillment
  1. Tez No: 924141
  2. Yazar: CANSU NUR ÖZBEN BAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, okul öncesi dönem çocuğu olan ebeveynlerin, Eğitim Programı kapsamında uygulanan fen etkinliklerinden beklentilerini ve bu beklentilerin karşılanma düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Veriler nicel araştırma yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma betimsel bir tasarım çerçevesinde gerçekleştirilmiş olup, ebeveynlerin görüşlerini ölçmek üzere özel olarak geliştirilen bir anket formu kullanılmıştır. Anket, ebeveynlerin demografik bilgilerini, fen etkinliklerine ilişkin beklentilerini ve bu beklentilerin karşılanma düzeylerini ölçen sorulardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini; Ankara ilinde ve ilçelerinde okul öncesi eğitimi veren kurum ve kuruluşlara devam eden 24-72 aylık çocuğu olan, farklı sosyoekonomik seviyelerden gelen toplam 245 ebeveyn oluşturmaktadır. Verilerin analizi, betimsel ve çıkarımsal istatistiksel yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Bulgular, ebeveynlerin fen etkinliklerine yüksek düzeyde önem verdiğini, genel olarak fen etkinliklerine olumlu bir algıya sahip olduklarını; bu etkinliklerin çocukların merak duygusu ve öğrenme arzusunu uyarmasını, çocukların yaşadıkları dünya hakkında yeni şeyler öğrenmelerinin desteklenmesi gerektiğini ve bu etkinliklerin çocukların gelişim alanlarına katkı sağlamasını beklediklerini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, ebeveynlerin dış mekânda öğrenme ve alan gezilerinin düzenlenmesi gerektiğine dair görüş bildirdikleri tespit edilmiştir. Bazı ebeveynler ise mevcut programın çocuğun bireysel gelişim ihtiyaçlarına yetersiz yanıt verdiğini ifade etmiştir. Araştırmanın sonucunda, okul öncesi eğitim programında fen etkinliklerinin kapsamının genişletilmesi ve öğretmenlerin bu alanda daha fazla eğitilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, ebeveynlerin fen etkinliklerine aktif katılımını sağlamak için aile-eğitim iş birliğini geliştiren stratejilerin hayata geçirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the expectations of parents with preschool children from science activities implemented within the scope of the Education Program and the level of fulfillment of these expectations. Data were collected using quantitative research method. The research was carried out within the framework of a descriptive design and a specially developed questionnaire form was used to measure the views of the parents. The questionnaire consisted of questions measuring the demographic information of the parents, their expectations regarding science activities and the level of fulfillment of these expectations. The sample of the study consisted of 245 parents from different socioeconomic levels with 24-72 month old children attending preschool institutions and organizations in Ankara province and its districts. Data were analyzed using descriptive and inferential statistical methods. The findings revealed that parents attach a high level of importance to science activities, have a positive perception of science activities in general, expect these activities to stimulate children's sense of curiosity and desire to learn, support children to learn new things about the world they live in, and contribute to children's developmental areas. However, parents also expressed the view that outdoor learning and field trips should be organized. Some parents stated that the current program responds inadequately to the individual developmental needs of the child. As a result of the study, it was concluded that the scope of science activities in the preschool education program should be expanded and teachers should be trained more in this area. In addition, it is recommended that strategies that improve family-education cooperation should be implemented to ensure the active participation of parents in science activities.