Taksi-minibüs sürücülerinde motivasyonel görüşmeye dayalı kardiyovasküler risk azaltma programının (kardiyorap) risk farkındalığı, algısı ve risk faktörlerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect on risk awareness, perception and risk factors of motivational interview-based cardiovascular risk reduction program (cardiorep) in taxi-minibus drivers: A randomized controlled research
  1. Tez No: 924152
  2. Yazar: SERDAR ULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK CİNGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar küresel olarak en sık ölüm nedenidir. Kardiyovasküler hastalık risk düzeyleri ve faktörlerin önlenmesinde bireylerin farkındalığının arttırılması önem arz etmektedir. Araştırma motivasyonel görüşmeye dayalı uygulanan kardiyovasküler risk azaltma programının kardiyovasküler hastalık risk farkındalığı, algısı ve risk faktörlerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ön test, ara test ve son test olmak üzere aktif kontrol gruplu, randomize kontrollü olarak yürütüldü. Katılımcılar kardiyovasküler hastalık tanısı almamış, akıllı telefon kullanabilen taksi ve minibüs sürücülerinden oluşmaktadır. Araştırmada 26 müdahale, 26 kontrol grubu olmak üzere 52 sürücü bireye randomizasyon yapılmıştır. Veriler ön test, müdahale sonrası 6. haftada ara test, ara testten sonra 6. haftada son test şeklinde Kişisel Bilgi Formu, Kardiyovasküler Hastalık Risk Farkındalığı Formu, Kardiyovasküler Hastalıklar Risk Faktörleri Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Kısa Formu, Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak, bağımsız anketörler aracılığıyla toplanmıştır. Ön test sonrası tüm katılımcılara araştırmacı tarafından kardiyovasküler hastalık risk düzeyi E-Nabız uygulaması üzerinden hesaplanmıştır. Müdahale grubuna Kardiyovasküler Hastalıklardan Korunmada Eğitim Rehberi aralıcığıyla 2 hafta da bir 3 seans yüzyüze motivasyonel görüşmeye dayalı eğitim müdahalesi uygulanmıştır. Müdahale sürecinde eğitim müdahalesinin aralıklarında WhatsApp uygulaması üzerinden motivasyon mesajı gönderilmiştir. Araştırmada veri toplayıcı, istatistikçi ve raporlama yönünden körleme sağlanmıştır. Araştırmada sigara kullanım durumu, BKI, bel/kalça oranı, kan basıncı düzeylerinde anlamlı farklılık görülmemiştir. Kardiyovasküler hastalık bilgi düzeyinde, algılanan kalp krizi/inme riski, sağlıklı beslenme niyetleri, algılanan faydalar ve değişime yönelik niyetler, kardiyovasküler hastalık risk farkındalığı toplam puanları, fiziksel aktvite toplam MET puanları ve anksiyete puanlarında gruplar arasında anlamlı farklılık saptanamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the most common cause of death globally. It is important to increase the awareness of individuals in the prevention of cardiovascular disease risk levels and factors. The study was conducted to examine the effect of a motivational interview-based cardiovascular risk reduction programme on cardiovascular disease risk awareness, perception and risk factors. It was conducted as a randomised controlled study with an active control group including pre-test, mid-test and post-test. Participants were taxi and minibus drivers who were not diagnosed with cardiovascular disease and who could use smartphones. In the study, 52 drivers were randomised into 26 intervention and 26 control groups. Data were collected by independent surveyors using Personal Information Form, Cardiovascular Disease Risk Awareness Form, Cardiovascular Disease Risk Factors Form, International Physical Activity Short Form, Beck Anxiety Scale as pre-test, mid-test at the 6th week after the intervention and post-test at the 6th week after the mid-test. After the pre-test, the risk level of cardiovascular disease was calculated by the researcher on the E-Nabız application. In the intervention group, an educational intervention based on face-to-face motivational interviewing was applied for 3 sessions every 2 weeks through the Training Guide for the Prevention of Cardiovascular Diseases. During the intervention process, motivational messages were sent via WhatsApp application at the intervals of the educational intervention. In the study, blinding was provided in terms of data collector, statistician and reporting. In the study, no significant difference was observed in smoking status, BMI, waist/hip ratio, and blood pressure levels. No significant difference was found between the groups in cardiovascular disease knowledge level, perceived heart attack/stroke risk, healthy eating intentions, perceived benefits and intentions to change, cardiovascular disease risk awareness total scores, physical activity total MET scores, anxiety scores (p>0.05).