Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi obezite merkezine başvuran50 yaş üzeri kadınların yapılandırılmış kilo kaybı programı ile sarkopeni parametrelerindeki değişimin değerlendirilmesi
Evaluation of the change in sarcopenia parameters with a structured weight loss program in women aged 50 and over who applied to Antalya Research and training Hospital obesity center
  1. Tez No: 924216
  2. Yazar: ELİF UZUN YAZGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Sarkopeni, önlem alınması gereken bir sendromdur ve obez hastalarda yapılan kilo kaybı müdahalelerinde gözlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada 6 aylık tedavi sonrası sarkopeni parametreleri üzerindeki değişimin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Kesitsel ve prospektif özellikte olan bu çalışma, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi'ne başvuran BKİ ≥ 30 kg/m2 olan 50 yaş ve üzeri kadın hastaları kapsamaktadır. Araştırmada hastalara başlangıç ve tedavi sonu sarkopeni parametrelerini tanılayan SARC-F anketi, BIA ile kas kütlesi tayini, el dinamometresi ile kas gücü tayini ve zamanlı kalk yürü testi (TUG) ile fiziksel performans belirlendi. Yapılan fiziksel aktiviteyi ölçmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite anketi kullanıldı. Hasta veri formuna kaydedilen bilgiler ile tedavi sonu aynı testler uygulanarak kilo kaybındaki, EWGSOP2 kriterlerine göre tanılanan sarkopeni parametrelerindeki ve fiziksel aktivitedeki değişim incelendi. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS v23 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcopenia is a syndrome that needs to be prevented and should be observed during weight loss interventions in obese patients. The aim of this study was to evaluate the change in sarcopenia parameters after 6 months of treatment. Material and Methods: This cross-sectional and prospective study included female patients aged 50 years and older with BMI ≥ 30 kg/m2 who applied to Antalya Training and Research Hospital Obesity Center. In the study, SARC-F questionnaire diagnosing sarcopenia parameters at baseline and at the end of treatment, muscle mass determination with BIA, muscle strength determination with hand dynamometer and physical performance with timed up and walk test (TUG) were determined. The International Physical Activity Questionnaire was used to measure physical activity. The information recorded in the patient data form and the same tests were applied at the end of treatment and the changes in weight loss, sarcopenia parameters diagnosed according to EWGSOP2 criteria and physical activity were examined. The data obtained in the study were analyzed with IBM SPSS v23.