Türkiye'de dolaysız vergilerin gelir dağılımı üzerine etkisi: Gelir vergisi örneği
The effect of direct taxes on income distribution in Turkey: Income tax example
- Tez No: 924244
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Gelir eşitsizliği, gelişmekte olan ülkelerde önemli bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Vergi adaletinin sağlaması ve toplumsal dengenin koruması devletlerin temel görevlerinden biri haline gelmiştir. Verginin geniş kesimlere yayılması, adil bir vergi sistem algısını güçlendirerek tahsil sürecini kolaylaştırmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde vergiye dair temel kavramlar, vergilerin özellikleri ve türleri ele alınarak Türk Vergi Sistemi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde gelir vergisinin yapısı, türleri, unsurları ve uygulama yöntemleri detaylı şekilde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde gelir dağılımının tanımı, önemi ve ölçüm yöntemleri ele alınarak, gelir dağılımını etkileyen faktörlerin etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise 2000-2023 yılları arasında Türk Vergi Sistemi'nde dolaysız vergilerin özellikle gelir vergisinin, toplam vergi gelirleri içindeki yeri ve gelir dağılımına etkileri değerlendirilmiş, ekonomik göstergeler ve veriler analiz edilerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Income inequality has become an important social problem in developing countries. Ensuring tax justice and maintaining social balance has become one of the main duties of governments. Extending the tax to large segments of the population strengthens the perception of a fair tax system and facilitates the collection process. In the first part of the study, the basic concepts of taxation, characteristics and types of taxes are discussed and the Turkish Tax System is analyzed. In the second part of the study, the structure, types, elements and application methods of income tax are analyzed in detail. In the third part of the study, the definition, importance and measurement methods of income distribution are discussed and the effects of the factors affecting income distribution are analyzed in detail. In the last part of the study, the place of direct taxes, especially income tax, in total tax revenues and its effects on income distribution in the Turkish Tax System between 2000 and 2023 are evaluated, economic indicators and data are analyzed and solution suggestions are presented.