Alzheimer hastalarında hastalığın evresine göre yutma performansı ile yutmaya bağlı yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between swallowing performance and quality of life related to swallowing in alzheimer's patients according to the disease stage
  1. Tez No: 924404
  2. Yazar: BURAK MANAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BENGİSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Nöroloji, Language and Speech Therapy, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH) için belirlenmiş genel evreler ve belirtiler söz konusu olsa da hastalığın prognozuna ve bireysel değişkenlere bağlı olarak hastalık şiddeti farklılık gösterebilmektedir. Hastalığın her ne kadar ileri evresinde çiğneme, beslenme sorunları ve disfaji eşlik ettiği belirtilsede diğer evrelerde de bunlara ilişkin güçlüklerle karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı Alzheimer hastalarının bildirdiği yakınmalar ile yutma performanslarını referans alarak hastalığın farklı evrelerindeki olası disfaji, malnütrisyon ve yutmaya bağlı yaşam kalitesi profilleri ortaya koymaktır. Çalışmaya nöroloji uzmanı tarafından DSM-V kriterlerine göre 65 yaş ve üstü Alzheimer hastaları dahil edilmiştir. Alzheimer hastalarına Yutma Yaşam Kalitesi Anketi (SWALL-QOL), Yeme Değerlendirme Aracı (EAT-10), Tekrarlayan Tükürük Yutma Testi (TTYT), Mini Nütrisyonel Değerlendirme Testi Kısa Form (MNA-SF), Disfaji Handikap İndeksi (DHİ) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS (IBM SPSS Statistics 25) paket program kullanılarak yapılmıştır. CDR skoru ile ölçek puan toplamları arasında korelasyon analizi yapılmıştır. CDR Skoru ile EAT-10 ve DHİ puanı arasında istatistiksel açıdan yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki vardır (r=0,816; p=0.000, r=0,819; p=0.000). CDR skoru arttıkça EAT-10 ve DHİ puanı da artmaktadır. SWAL-QQL, TTYT, ZSYT ve MNA-SF puanları ile CDR skorları arasında istatistiksel açıdan yüksek düzeyde negatif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır (r=-0,800; p=0,000, r=-0,786; p=0,000, r=-0,728; p=0,000, r=-0,783; p=0,000). Bu sonuçlar Alzheimer hastalarında hafif evreden itibaren kapsamlı yutma değerlendirmelerinin yapılmasının ve buna uygun beslenme müdahalelerinin uygulanmasının disfajik bireylerde gıda alımını, yeme uyumunu ve genel beslenme durumunu iyileştirerek yaşam kalitesini olumlu yönde artırabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although there are general stages and symptoms identified for Alzheimer's Disease (AD), the severity of the disease can vary depending on the prognosis and individual variables. While swallowing difficulties, feeding issues, and dysphagia are often associated with the advanced stages of the disease, it is also possible to encounter these challenges in earlier stages. In this context, the aim of the study is to identify potential dysphagia, malnutrition, and quality of life profiles related to swallowing in the different stages of Alzheimer's Disease, based on the complaints reported by Alzheimer's patients and their swallowing performance. The study included Alzheimer's patients aged 65 and older, diagnosed according to DSM-V criteria by a neurology specialist. The Swallowing-Related Quality of Life Questionnaire (SWAL-QOL), Eating Assessment Tool (EAT-10), Repeated Saliva Swallowing Test (TTYT), Mini Nutritional Assessment Short Form (MNA-SF), and Dysphagia Handicap Index (DHI) were applied to the participants. Statistical analyses were performed using the SPSS (IBM SPSS Statistics 25) software. Correlation analysis was conducted between the CDR score and the total scale scores. A statistically significant positive correlation was found between the CDR score and the EAT-10 and DHI scores (r=0.816; p=0.000, r=0.819; p=0.000). As the CDR score increased, both the EAT-10 and DHI scores also increased. A statistically significant negative correlation was found between the CDR score and the SWAL-QOL, TTYT, ZSYT, and MNA-SF scores (r=-0.800; p=0.000, r=-0.786; p=0.000, r=-0.728; p=0.000, r=-0.783; p=0.000). These results emphasize that comprehensive swallowing assessments should be conducted starting from the mild stage of Alzheimer's disease, and appropriate nutritional interventions can improve food intake, eating compliance, and overall nutritional status in dysphagic individuals, thereby enhancing their quality of life.