Diyabetik ayak ülseri riskinin belirlenmesinde ekstrinsik ayak kaslarının kas elastik özellikleri, kas oksijenizasyon miktarı ve plantar basınç değişiminin rolü
The role of muscle elastic properties of extrinsic foot muscles, muscle oxygenation and plantar pressure change in determining diabetic foot ulcer risk
  1. Tez No: 924406
  2. Yazar: ALİ İLEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE KAYA UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma, diyabetik ayak ülseri (DAÜ) riskinin belirlenmesinde ekstrinsik ayak kaslarının elastik özellikleri, kas oksijenizasyon seviyeleri ve plantar basınç değişimlerinin etkisini incelemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya IWGDF 0 ve IWGDF 1 kategorisinde 10'ar hasta ile 10 sağlıklı birey dâhil edilmiştir. Tibialis anterior (TA), peroneus longus (PL), gastroknemius medialis (GCM) ve lateralis (GCL) kaslarının biyomekanik özellikleri MyotonPro ile, kas oksijenizasyon seviyeleri ise MOXY ile egzersiz öncesi ve sonrası ölçülmüştür. Plantar basınç ölçümleri statik duruş ve yürüyüş sırasında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to investigate the impact of the elastic properties of extrinsic foot muscles, muscle oxygenation levels, and plantar pressure changes on the assessment of diabetic foot ulcer (DFU) risk. Materials and Methods: The study included 10 patients from the IWGDF 0 category, 10 patients from the IWGDF 1 category, and 10 healthy individuals. The biomechanical properties of the tibialis anterior (TA), peroneus longus (PL), gastrocnemius medialis (GCM), and gastrocnemius lateralis (GCL) muscles were measured using MyotonPro, while muscle oxygenation levels were evaluated using the MOXY before and after exercise. Plantar pressure measurements were analyzed during static standing and walking. Data were analyzed using IBM SPSS v.27, with a statistical significance level set at p < 0.05. Results: In the IWGDF 1 group, an increase in dynamic stiffness was observed in the TA, GCM, and GCL muscles (p = 0.04, p = 0.03, p = 0.001). An increase in tone was also detected in the GCM and GCL muscles (p = 0.03, p = 0.001).