Aşkın imge perdesi
Love's image curtain
  1. Tez No: 924432
  2. Yazar: GÖKÇE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Aşkın İmge Perdesi ile kastedilen; insanın kendi içinde tam ve bütün olma hali olan aşk bilincine karşı, algısının perdeli olmasıdır. Empodekles, aşkın tanımını“ilk hareket ettirici”olarak yapmıştır. İbni Sina ise“Aşk bütün varlığın esasıdır ve her şey ondan doğar”demiştir. Âşk hem onunla yola çıkılan, hem de ona varılandır. Dolayısıyla bu araştırmanın kapsamı, insanın“bilmemekten bilmeye”,“kendinden kendine”giden yolculuğunu anlatmaktır. İnsanı ve onun hikâyesini anlatmaya kalktığımızda, imgelerin çeşitliliğine dalmaktan kurtulamayız. İnsanın kendi duygu ve düşüncelerini anlatırken, yine kendi içinde kurduğu imgeler dünyası, hayal gücü kadar sınırsızdır. Bu çalışmada da insanın yaşamın içindeki yerini kavrama yolculuğu anlatılırken, bu imge çeşitliliğinden kaçınılmaz. Çalışmada ele alınan her bir imgenin ortak yönü, insanın psikoseksüel dramasını bir farkındalık yolculuğu teması içinde anlatıyor olmalarıdır. Bu nedenle sırtını âşk hikâyelerine ve temsillere dayar ve bu temsiller içindeki imgelerle insan doğasını kavramayı amaçlar. Bu tezde kullanılan çalışmaların çıkış noktalarını anlatabilmek için, iki önemli imgeyi açıklama yoluna gidilir. Bu iki imgeden biri 'âşk', diğeri ise 'perde'dir. Âşkın imgesel perdelerini kaldırmak umuduyla çıkılan bu yazınsal yolculukta, Doğu ve Batı edebiyatının iki önemli eserine sıklıkla yer verilir: İlahi Komedya ve Leyla ile Mecnun. Bu iki eserde ve yine ara ara üzerinde durulmuş olan mitolojik ya da edebi âşk hikâyelerinde, âşığın yolculuğunda karşılaştığı çeşitli imgelerin ne ifade ettiğine değinilir.
Özet (Çeviri)
In this study, what is meant by Love's Image Curtain is that the perception of a person is veiled against the consciousness of love, which is the state of being complete and whole within themselves. Empodecles defined love as the“first mover”. Ibn Sina said,“Love is the basis of all existence and everything is born from it”. Love is both what is started from and what is reached. Therefore, the scope of this research is to tell the journey of a person from“not knowing to knowing”, from“himself to himself”. When we try to tell the story of a person and his story, we cannot avoid being immersed in the variety of images. When telling his own feelings and thoughts, the world of images that a person creates within himself is as limitless as his imagination. In this study, while telling the journey of a person to understand his place in life, this variety of images is inevitable. The common aspect of each image discussed in the study is that they narrate the psychosexual drama of man within the theme of a journey of awareness. For this reason, it relies on love stories and representations and aims to comprehend human nature with the images in these representations. In this thesis, in order to explain my own artistic journey and the starting points of the images I use in my works, two important images are explained. One of these two images is 'love', the other is 'curtain'. In this literary journey, which is undertaken with the hope of lifting the imaginary curtains of love, two important works of Eastern and Western literature are frequently included: The Divine Comedy and Leyla and Mecnun. In these two works and in the mythological or literary love stories that are occasionally focused on, the meanings of various images encountered by the lover on his journey are discussed.