Fal üzerine bir din sosyolojisi araştırması İzmir Kızlarağası örneği
A sociology of religion research on fortune telling: The case of İzmir Kızlarağası
- Tez No: 924462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KARAŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, İzmir Kızlarağası Hanında bulunan kafelerdeki falcıların ve fal baktıranların din sosyolojisi açısından değerlendirilmesini konu edinmektedir. Yapılan çalışma ile bu kafelere fal baktırmaya giden kişilerin; cinsiyet, yaş, yaşadığı yer, doğum yeri, eğitim durumu, mesleği, gelir durumu, dindarlık durumu ve hangi fal türüne baktırdığı değişkenler bağlamında fala ilişkin tutumlarını analiz etmek amaçlanmaktadır. Araştırmada, bu amacı gerçekleştirmek için hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılmıştır. Çalışmada, fala yönelik tutumların, cinsiyet, yaş, yaşadığı yer, doğum yeri, eğitim durumu, mesleği, gelir durumu, dindarlık durumu ve hangi fal türüne baktırdığı değişkenler bağlamında farklılaşma durumu temel probleminden hareket edilmiştir. Bu amaçları gerçekleştirebilmek adına fal olgusunu din sosyolojisi açısından çözümleyebilecek bir ölçme aracının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde fal, falcılık, kahve falı ve tarot falının tarihsel sürecine yer verilmiştir. Bu başlık altında fal ve falcılığın ne olduğu, çeşitli medeniyetlerde, Türklerde, Osmanlıda, İslam'da ve günümüzde falın yeri, fal çeşitleri, kahve falının tarihi, kahve falına bakılmadan önce yapılması gerekenleri, kahve falının bakılışı, kahve falındaki sembollerin anlamları, tarot falının tarihi, tarot açılımları, tarot kartlarına nasıl soru sorulduğu, tarot kartlarına nasıl bakıldığı konuları açıklanmaktadır. Araştırmanın tarihsel perspektifinde fal olgusu analiz edilerek tarihsel süreçte kahve ve tarot falındaki değişim, dönüşüm ve sürekliliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde İzmir Kızlarağası Hanı örnekleminde falcılık olgusu değerlendirilmiştir. Bu bölümde İzmir Kızlarağası Hanının tarihine, burada bulunan fal kafelerin özelliklerine, fal kafelerde çalışan falcıların özelliklerine, fal baktıran kişilerle ilgili bulgulara ve bu bulguların yorumlanmasına yer verilmiştir. Bulgular elde edilirken hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılmıştır. Veriler toplanırken falcılara ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği, fal baktıranlara ise yapılandırılmış mülakat tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın verileri fal olgusunu ilişkilerini çözümlemeye yönelik geliştirilen 5 boyutlu bir ölçek ile toplanmıştır. Hazırlanan ölçeklerin yapı geçerliliği açımlayıcı faktör analizi ile teste tabi tutulmuştur. Geliştirilen ölçek ile toplanan verilerin analizinde T-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma, fal olgusunun toplumsal, fala bağlılık, duygu, ekonomik ve falcıların bireysel özellikleri boyutları ile şekillendiğini ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın bulguları, fal olgusuna yönelik tutumların çeşitli sosyo-kültürel değişkenlere göre farklılaştığını açığa çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the evaluation of fortune tellers and fortune telling clients in the cafes in İzmir Kızlarağası Han in terms of sociology of religion. The study aims to analyze the attitudes of people who go to these cafes for fortune telling in the context of gender, age, place of residence, place of birth, educational status, occupation, income status, religiousness status and the type of fortune telling. In the research, both qualitative and quantitative methods were used to realize this aim. The study was based on the basic problem of the differentiation of attitudes towards fortune telling in the context of gender, age, place of residence, place of birth, educational status, occupation, income status, religiousness status and the type of fortune telling. In order to realize these objectives, it was aimed to develop a measurement tool that could analyze the phenomenon of fortune telling in terms of sociology of religion. In the first part of the research, the historical process of fortune telling, fortune telling, coffee fortune telling and tarot fortune telling is given. Under this title, what fortune telling and fortune telling are, the place of fortune telling in various civilizations, Turks, Ottomans, Islam and today, types of fortune telling, the history of coffee fortune telling, what to do before looking at coffee fortune telling, how to look at coffee fortune telling, the meanings of symbols in coffee fortune telling, the history of tarot fortune telling, tarot expansions, how to ask questions to tarot cards, how to look at tarot cards are explained. By analyzing the phenomenon of fortune telling in the historical perspective of the research, it is aimed to determine the changes, transformations and continuities in coffee and tarot fortune telling in the historical process. In the second part of the study, the phenomenon of fortune-telling was evaluated in the sample of Izmir Kızlar Ağası Hanı. In this section, the history of Izmir Kızlarağası Han, the characteristics of the fortune cafes located here, the characteristics of the fortune tellers working in the fortune cafes, the findings about the fortune tellers and the interpretation of these findings are given. Both quantitative and qualitative methods were used to obtain the findings. While collecting the data, semi-structured interview technique was applied to fortune tellers and structured interview technique was applied to fortune tellers. The data of the study were collected with a 5-dimensional scale developed to analyze the relationships of the phenomenon of fortune telling. The construct validity of the prepared scales was tested by exploratory factor analysis. T-test and ANOVA test were used to analyze the data collected with the developed scale. The research revealed that the phenomenon of fortune-telling is shaped by the dimensions of social, fortune-telling commitment, emotion, economic and individual characteristics of fortune tellers. The findings of the research show that the phenomenon of fortune telling attitudes differ according to various socio-cultural variables has taken it out.