Yükseköğretimde çokkültürlü eğitime ilişkin öğrenci ve öğretim üyeleri görüşlerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of students' and faculty members' views on multicultural education in higher education
  1. Tez No: 924470
  2. Yazar: FATMA ALEYNA ATSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa üniversitelerindeki öğretim üyelerinin ve uluslararası öğrencilerin çokkültürlü sınıflardaki deneyimlerini ve karşılaştıkları zorlukları araştırmaktır. (Türkiye, Belçika, Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve İspanya). Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma, Türkiye, Romanya, Belçika, Çekya ve İspanya olmak üzere toplam 6 farklı ülkeden 8 farklı uluslararası üniversiteyi kapsamaktadır. Bu üniversitelerde çokkültürlü sınıflarda eğitim veren öğretim üyeleri ile bu üniversitelerdeki uluslararası öğrenciler çalışmanın hedef gruplarıdır. Araştırma kapsamında toplam 40 uluslararası öğrenci, 40 tane de öğretim üyesi görüşmelerinden elde edilen verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin çokkültürlü eğitime dair tutumlarının genel anlamda olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Her iki grup da çokkültürlü sınıfların faydaları olduğu kadar zorlukları olduğunu da dile getirmiştir. Bu sınıflarda karşılaşılan en temel zorluğun dil engeli olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda üniversite tarafından sağlanan destek mekanizmalarının eksikliğinden de bahsedilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde, elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve bu kapsamdaki önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the experiences of faculty members and international students in multicultural classrooms at European universities and the difficulties they face. (Turkey, Belgium, Romania, Bulgaria, Czech Republic and Spain). In the research, semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research methods, was used. The research covers 8 different international universities from 6 different countries, namely Turkey, Romania, Belgium, Czech Republic and Spain. The target groups of the study are faculty members who teach multicultural classrooms at these universities and international students at these universities. Content analysis technique was used in the analysis of the data obtained from the interviews with a total of 40 international students and 40 faculty members within the scope of the research. In line with the findings obtained from the study, it was concluded that the attitudes of faculty members and students towards multicultural education were generally positive. Both groups expressed that multicultural classrooms have both benefits and difficulties. It was revealed that the most basic difficulty encountered in these classrooms was the language barrier. At the same time, the lack of support mechanisms provided by the university was also mentioned. In the conclusion section of the study, the findings were evaluated and suggestions in this context were included.