Avrupa Birliği enerji politikası bağlamında Ukrayna ve Avrupa Birliği arasındaki ilişki
Relationship between Ukraine and the EU in the context of the energy policy of the European Union
  1. Tez No: 924474
  2. Yazar: HANDE MEZGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM KOLBAŞI MUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, enerji arz güvenliğinin Avrupa Birliği'nde derinleşme ve genişleme bağlamında nasıl ele alındığı sorusuna yanıt aramaktadır. Vaka analizi olarak çalışma, Ukrayna'ya odaklanmakta ve 2014-2024 yılları arasında AB-Ukrayna ikili ilişkilerinde enerji boyutundaki gelişmeleri incelemektedir. AB-Ukrayna ilişkisinin enerji güvenliği ekseninde nasıl biçimlendiği, AB'nin Ukrayna ile yakınlaşmasını tehdit olarak algılayan Rusya'nın da etkisi göz önünde bulundurularak analiz edilmektedir. Çalışmada, AB'nin Rusya ve Ukrayna ilişkilerinin enerji boyutunun doğal gaz ağırlıklı olması nedeniyle çalışma kapsamı doğal gaz ile sınırlıdır. AB-Ukrayna ilişkisinde AB'nin, enerji hususunu nasıl diğer politikalarına taşıdığı Yeni İşlevselcilik teorisi ile incelenmektedir. AB-Ukrayna ilişkisinde Rusya ekseninde AB'nin enerji politikasındaki değişimler ve bu üç ülke arasındaki etkileşim, Karmaşık Karşılıklı Bağımlılık teorisinde yer alan“kırılganlık”ve“duyarlılık”kavramları ile ele alınmaktadır. Tezde enerji bağlamında AB'nin derinleşme ve genişlemesi, AB'nin enerji politikasındaki gelişmelerin incelenmesinin ardından Ukrayna'ya odaklanılmaktadır. Bu çerçevede, dördüncü bölümde 2014 yılına kadar AB-Ukrayna ilişkileri, Rusya'nın rolüne, Ukrayna'daki siyasi gelişmelere ve uluslararası kuruluşlara üyelik sürecine dikkat çekilerek tartışılmaktadır. 2014 ile 2024 yılları arasında AB-Ukrayna ilişkilerine odaklanan beşinci bölümde ise Euromaidan protestolarından Rusya'nın Ukrayna'yı işgali meselelerine kadar ne gibi gelişmelerin yaşandığı, AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşmasının imzalanma süreci ve AB'nin Ukrayna'ya aday ülke statüsü verilmesi ele alınmaktadır. Ukrayna-AB ilişkilerinin enerji arz güvenliği ekseninde şekillendiği sonucuna varılmaktadır. Enerji alanında Rusya'ya olan duyarlılık ve kırılganlıkların AB-Ukrayna ilişkisinde belirleyici rol oynadığı değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, ilişkilerin seyrindeki tutarsızlıklar ve dengesizlikler de enerji bağlamındaki Rusya'nın etkisi ile ilişkilendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses how energy supply security is addressed in the context of deepening and enlargement within the EU. As a case study, research focuses on Ukraine and examines developments in the energy dimension of EU-Ukraine bilateral relations between 2014-2024. The shaping of EU-Ukraine relations around the axis of energy security is analyzed, considering the influence of Russia, which perceives the EU's rapprochement with Ukraine as a threat. While considering energy dimension of the EU's relations with Russia and Ukraine, the scope of this study is limited to natural gas. In the EU-Ukraine relationship, how the EU carries the energy issue to its other policies is examined with the Neofunctionalism theory. In the EU-Ukraine relationship, the changes in the EU's energy policy on the axis of Russia and the interaction between these three countries are addressed with the concepts of“vulnerability”and“sensitivity”in the Complex Interdependence theory. This study examines the EU's deepening and enlargement processes concerning energy policy and their implications for Ukraine. It focuses on the evolution of the EU's energy policies, with a specific focus on Ukraine. The fourth section analyzes EU-Ukraine relations until 2014, highlighting Russia's role, Ukraine's political developments, and its membership process in international organizations. The fifth section focuses on EU-Ukraine relations between 2014 and 2024 and discusses the developments from the Euromaidan protests to Russia's invasion of Ukraine, the signing process of the EU-Ukraine Association Agreement and the EU's granting of candidate country status to Ukraine. The study concludes that Ukraine-EU relations are primarily shaped by energy supply security. It is assessed that sensitivity and vulnerabilities towards Russia in the field of energy play a decisive role in EU-Ukraine relations. Incoherence and imbalances within relations are also associated with Russia's influence in the context of energy.