Konut yapılarında olay ağacı yöntemi ile orman yangını afet riski analizi: Muğla Milas örneği
Wildfire disaster risk analysis with the event tree method in residental buildings: Mugla Milas case
- Tez No: 924481
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL AYÇAM, PROF. DR. ASENA SOYLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya çapında, doğal ve insan kaynaklı afetlerin sayısı, küresel iklim değişikliği nedeni ile her geçen gün daha da artmakta ve bunun sonucunda yol açtığı hasarlar da daha yıkıcı olmaktadır. Yükselen sıcaklıkların, yer şekillerinin, rüzgârın, şehirleşmenin doğrudan etkisinin olduğu afetlerden biri de orman yangınlarıdır. Orman yangınları hem yapılı çevreye hem de doğal çevreye çok büyük zarar vermektedir. Bu nedenle, orman yangını risk değerlendirmesi ile yangın davranışının, ilerleyişinin ve etkilerinin anlaşılması ve azaltılması oldukça önemlidir. Çalışmanın amacı, Event Tree Metodu ile Türkiye'de en fazla yangının gerçekleştiği Muğla ili Milas ilçesinde seçilen dokuz konut yapısının risk değerlendirilmesinin yapılması ve sonuçlarının mimarlık disiplini kapsamında tartışılmasıdır. Bu bağlamda, mimari tasarım kararları ve kullanıcının etkilerinin de yer aldığı bir ana diyagram ve bu ana diyagramda yer alan olası olaylar için ek olarak on adet diyagram oluşturulmuştur. Orman yangını başladıktan sonra sırasıyla yangının yapıya yaklaşması, veranda ve ek yapılara, dış kapılara ve garaj kapılarına, temele ve duvar diplerine, dış duvarlara/dış cephe kaplamasına, pencerelere ve çatı pencerelerine, havalandırmaya, yağmur olukları ve iniş borularına, saçaklara/çıkmalara ve alt yüzeylerine, çatıya sıçraması, seçilen konut yapılarında incelenmiş ve risk analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular, yangın sırasında hasara uğrayan yapı bileşeni sayısı arttıkça yapının alacağı hasar ve risk değerinin de paralel olarak arttığını göstermektedir. Bu doğrultuda, mimari tasarım kararlarının, orman yangının yapıda ilerleyişinde etkisinin çok fazla olduğu söylenebilir. Yapının herhangi bir bileşeni orman yangını bölgesinin riskine uygun tasarlanmaz ise, zincirlemeye reaksiyon başlar ve yangın yapı bileşenleri arasında yayılır, bunun sonucunda oluşacak olan yapı hasarı, can kaybı, çevreye verilen zarar ve mali kayıp artar. Dolayısıyla orman yangını bölgesinde yapı tasarımı hem mevcut yapıların iyileştirilmesi hem de yeni yapıların yapılması için gelecek çalışmalar, bu alanda daha fazla veri toplama ve analiz yapma üzerine yoğunlaşmalı ve bu kapsamda yönetmelikler detaylandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The number of natural and man-made disasters around the world is increasing day by day due to global climate change, and the damages caused as a result are becoming more devastating. Wildfires are one of the disasters where rising temperatures, topography, wind and urbanization have a direct impact. The occurrence of wildfires results in significant destruction to both the built environment and the natural environment. Therefore, it is very important to understand and mitigate fire behavior, progression and impacts through wildfire risk assessment. The aim of this study is to conduct a risk assessment of nine selected residential buildings in Milas district of Muğla province, where the most fires occur in Turkey, using the Event Tree Method and to discuss the results within the scope of architecture discipline. In this context, a main diagram, including architectural design decisions and user impacts, and an additional ten diagrams for possible events in this main diagram were created. After the start of the wildfire, the fire's approach to the structure, its spread to verandas and other attached buildings, exterior doors and garage doors, foundations and base of walls, exterior walls/siding, windows and skylights, ventilation, gutters and downspouts, eaves/overhangs and soffits, and roof, respectively, were examined in selected residential buildings and risk analyses were conducted. The findings show that as the number of building components damaged during fire increases, the damage and risk value of the building increases in parallel. In this direction, it can be said that architectural design decisions have a great influence on the progress of wildfire in the structure. If any component of the structure is not designed in accordance with the risk of the wildfire zone, the chain reaction starts and the fire spreads among the components of the structure, resulting in increased structural damage, loss of life, environmental damage and financial loss. Therefore, future studies on building design in the wildfire zone, both for the improvement of existing structures and the construction of new structures, should focus on collecting and analyzing more data in this topic and regulations should be detailed in this context.