A narrative inquiry into teacher competency in social justice integration in Turkish high school EFL settings
Türkiye'de lise düzeyindeki ingilizce öğretimi ortamlarında sosyal adalet entegrasyonuna ilişkin öğretmen yeterliliği üzerine bir anlatı araştırması
  1. Tez No: 924483
  2. Yazar: TUĞÇE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez, Türkiye'deki devlet liselerinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin sosyal adalet algılarını ve sosyal adalet eğitimini sınıf uygulamalarına dahil etme süreçlerini anlatı araştırması yoluyla incelemektedir. Eleştirel Sosyal Teori temelinde şekillenen araştırma, öğretmenlere sosyal adalet temalarını İngilizce eğitimine entegre etmeleri için teorik ve pratik araçlar sunmayı amaçlayan altı haftalık bir mesleki gelişim atölyesini içermektedir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler, sınıf gözlemleri, yansıtıcı günlükler ve gayri resmi sohbetler aracılığıyla toplanmıştır. Anlatı analizi kullanılarak elde edilen bulgular, öğretmenlerin sosyal adaleti önemsediklerini ancak müfredat kısıtlamaları ve sınırlı kaynaklar gibi zorlukların uygulamayı engellediğini ortaya koymaktadır. Atölye, öğretmenlerin sosyal adalet konusundaki bilgi ve uygulamalarını önemli ölçüde geliştirmiş; çeşitliliği ele alma ve sınıflarda eşitliği teşvik etme ihtiyacını vurgulayan dönüştürücü pedagojiye olan gereksinimi ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Turkish state high school English teachers' perceptions of social justice and their integration of social justice education into classroom practices via narrative inquiry. Grounded in Critical Social Theory, the research involved a six-week professional development workshop designed to equip teachers with theoretical and practical tools for embedding social justice themes into EFL instruction. Data were gathered through semi-structured interviews, classroom observations, reflective journals, and informal conversations. Using narrative analysis, findings reveal that while teachers value social justice, challenges such as curriculum constraints and limited resources hinder its implementation. The workshop significantly enhanced teachers' understanding and practices, emphasizing the need for transformative pedagogies to address diversity and promote equity in EFL classrooms.