Tetralon temelli yeni 3-siyano kinolin türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve enzim aktivitelerinin belirlenmesi
Synthesis, characterization and determination of enzyme activities of new tetralone-based 3-cyano quinoline derivatives
  1. Tez No: 924499
  2. Yazar: İKRANUR YATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kinolin ve siyanopiridin türevleri sahip oldukları biyolojik aktivitelerden dolayı organik ve tıbbi kimyada önemli bir yere sahiptirler. Bu çalışmada, iki birimi aynı yapıda bulunduran yeni hibrit moleküllerin sentezi ve CA enzimlerine karşı inhibisyon etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, önce 1-tetralon ilgili benzaldehit türevleri ile bazik ortamda reaksiyona sokularak tetralon temelli kalkon analogları sentezlendi. Sentezlenen kalkon analogları metanol içerisinde ve K2CO3 varlığında malononitril ile etkileştirilerek hedef bileşikler olan 4-(aril)-2-methoxy-5,6-dihydro- benzo[h]quinoline-3-carbonitrile türevleri sentezlendi. Elde edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler (IR, 1H-NMR, 13C-NMR) ile aydınlatıldıktan sonra hCA I ve hCA II izoenzimlerine karşı enzim inhibisyon etkileri incelendi. 4-(3-klorofenil)-2-metoksi-5,6-dihidrobenzo[h]kinolin-3-karbonitril'in (5f) enzim hCA I enziminde karşı, 2-metoksi-4-(4 metoksifenil)-5,6-dihidrobenzo[h]kinolin-3-karbonitril'in (5c) ise hCA II enzimine karşı en yüksek inhibisyona sahip oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
Quinoline and cyanopyridine derivatives have an important place in organic and medicinal chemistry due to their biological activities. In this study, the synthesis of new hybrid molecules containing two units in the same structure and the investigation of their inhibitory effects against CA enzymes were aimed. For this purpose, firstly, tetralone based chalcone analogs were synthesized by reacting 1-tetralone with the related benzaldehyde derivatives in basic medium. The synthesized chalcone analogs were reacted with malonitrile in methanol and in the presence of K2CO3 to synthesize the target compounds 4-(aryl)-2-methoxy-5,6-dihydrobenzo[h]quinoline-3-carbonitrile deriva-tives. After the structures of the obtained compounds were elucidated by spectroscopic methods (IR, 1H-NMR, 13C-NMR), their enzyme inhibitory effects against hCA I and hCA II isoenzymes were investigated. It was observed that 4-(3-chlorophenyl)-2-methoxy-5,6-dihydrobenzo[h]quinoline-3-carbonitrile (5f) had the highest inhibition against hCA I enzyme, while 2-methoxy-4-(4-methoxyphenyl)-5,6-dihydrobenzo [h]quinoline-3-carbonitrile (5c) had the highest inhibition against hCA II enzyme.