Akut iskemik inme ve geçici iskemik atağın tanısında ortalama trombosit hacminin ölçümü
Measurement of mean platelet volume in diagnosis of acute ischemic stroke and transitional ischemic attack
  1. Tez No: 924512
  2. Yazar: ERKAN BOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ KANDİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Trombosit aktivasyonu iskemik serebrovasküler hastalığın gelişmesinde majör role sahiptir. Ortalama trombosit hacmi (OTH) trombosit aktivitesinin iyi bir göstergesidir. Bu çalışmada, inme geciren hastalarda ortalama trombosit hacmi ile inmeilişkisi araştırıldı. Gereç ve yöntem:15 Haziran 2014 ve 15 Aralık 2014 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma HastanesiAcil Tıp Kliniğine başvuran SVH tanısı almış 296 olgu ile 97 kontrol hastası OTH açısından karşılaştırıldı. Ortalama trombosit hacminin inme geçiren hastalarda risk faktörleri, inme alt tipleri, hematolojik ve biyokimyasal parametreler (lökosit, trombosit, kolesterol, trigliserid, LDL kolesterol, glukoz, eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), parsiyel tromboplastin zamanı (aPTT), C-reaktif protein (CRP) ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler icin SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 programı kullanıldı. Bulgular:SVH'lı grubun OTH değerleri, kontrol grubu değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık mevcut idi. Ancak SVH'lı grubunun trombosit sayısı ile kontrol grubunun trombosit sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilemedi. SVH'lı grup risk faktörleri açısından incelendiğinde OTH değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. SVH'lı olgu grubunda ailede inme hikayesine göre OTH değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı . İnfarktın lokalizasyonuna göre OTH değerleri arasında, Antikoagülan ve antiagregan kullanan ve kullanmayan olgular arasında OTH değerleri bakımından ve iskemik inme alt grupları ile OTH değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: SVH ' ın akut döneminde OTH'nin kontrol grubuna kıyasla anlamlı yüksek bulunması , SVH 'ın akut fazındaki OTH yüksekliğinin iskemik olayın patogenezinde yer alabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Platelet activation plays a major role in the development of ischemic cerebrovascular disease. Mean Platelet Volume (MPV) is a good indicator of platelet activity. In this study, the relationship between MPV and stroke was investigated in patients who experienced a stroke. Materials and Methods: Between June 15, 2014, and December 15, 2014, MPV values were compared between 296 patients diagnosed with cerebrovascular disease (CVD) who presented to the Emergency Medicine Department of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, and 97 control patients. The relationship of MPV with stroke risk factors, stroke subtypes, and hematologic and biochemical parameters (white blood cells, platelets, cholesterol, triglycerides, LDL cholesterol, glucose, erythrocyte sedimentation rate (ESR), activated partial thromboplastin time (aPTT), and C-reactive protein (CRP)) was investigated. Data obtained from the study were analyzed using SPSS for Windows 10.0. Results: The MPV values of the CVD group were statistically significantly higher than those of the control group. However, there was no statistically significant difference between the platelet counts of the CVD and control groups. When risk factors were evaluated within the CVD group, no statistically significant difference was found in MPV values. Similarly, there was no significant difference in MPV values based on family history of stroke, infarct localization, anticoagulant or antiplatelet use, or among ischemic stroke subgroups. Conclusion: The finding that MPV values were significantly higher in the acute phase of CVD compared to the control group suggests that elevated MPV in the acute phase may play a role in the pathogenesis of the ischemic event.