NATO ve AB'nin Karadeniz politikaları çerçevesinde Karadeniz güvenliğine etkileri
The impact of NATO and EU policies on Black Sea security within the framework of Black Sea policies
  1. Tez No: 924515
  2. Yazar: BUSE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ SALİM SAVAŞ BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Karadeniz jeopolitiği, stratejik konumu ve çevresindeki aktörlerin güvenlik politikaları nedeniyle bölgesel ve küresel dengeler açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, NATO ve AB'nin Karadeniz politikalarının güvenlik üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve bölgenin uluslararası misyonunu anlamaya katkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Karadeniz Bölgesi'ndeki bölgesel ve bölge dışı güçlerin varlığı, güvenlik algıları, bölgesel hakimiyet kurma çabaları ve Türkiye'nin rolü geniş bir literatür taramasıyla ele alınmıştır. Çalışmada şu temel sorulara yer verilmiştir: NATO ve AB'nin Karadeniz'deki politikalarının rolü nedir? NATO ve AB arasında bölgesel etkileşimler var mıdır? ABD'nin NATO perspektifinden Karadeniz'deki amacı neyi kapsamaktadır? Karadeniz Bölgesi'nin stratejik önemi, bölgedeki ülkeler (ör. Bulgaristan ve Romanya) açısından nasıl şekillenmektedir? Ayrıca, Soğuk Savaş sonrası NATO ve AB politikalarının değişim nedenleri, bölgenin güncel sorunları ve NATO ile AB arasındaki bölgesel mücadeleler ele alınmıştır. Bu çalışmada, tezler, makaleler, NATO açık kaynakları ve kitaplardan yararlanılarak nitel bir analiz yöntemi uygulanmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Karadeniz Bölgesi'nin jeopolitik önemi, Türkiye'nin bu bölgedeki politikaları ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi gibi faktörler incelenmiştir. İkinci bölümde NATO'nun Soğuk Savaş sonrası Karadeniz politikaları ve bölgedeki savunma rolü ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, NATO ile AB ilişkilerinde Türkiye, Bulgaristan ve Romanya'nın önemini değerlendirirken; dördüncü bölüm, AB'nin Karadeniz politikaları ve güvenlik stratejilerini konu almaktadır. Son olarak, NATO ve ABD ilişkileri, ABD'nin tehdit algısı ve bölgedeki stratejileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The geopolitics of the Black Sea holds critical importance for regional and global balances due to its strategic location and the security policies of surrounding actors. In this context, the study aims to assess the impact of NATO and EU policies on Black Sea security and to contribute to understanding the region's international role. To this end, the presence of regional and external powers, security perceptions, regional dominance efforts, and Turkey's role are examined through a comprehensive literature review. The study addresses key questions: What role do NATO and EU policies play in the Black Sea? Are there regional interactions between NATO and the EU? What are the objectives of the U.S. in the Black Sea from NATO's perspective? How does the strategic importance of the Black Sea shape the interests of regional countries (e.g., Bulgaria and Romania)? Additionally, the study examines the reasons behind post-Cold War shifts in NATO and EU policies, current issues in the region, and regional struggles between NATO and the EU. A qualitative analysis method was applied, utilizing theses, articles, NATO open sources, and books. The study consists of five chapters. The first chapter examines the geopolitical significance of the Black Sea, Turkey's regional policies, and factors like the Montreux Convention. The second chapter focuses on NATO's post-Cold War policies and defense role in the Black Sea. The third chapter assesses the importance of Turkey, Bulgaria, and Romania in NATO-EU relations, while the fourth discusses EU policies and security strategies in the region. Finally, the last chapter analyzes NATO-U.S. relations, the U.S. threat perception, and its regional strategies.