Ratlarda kan kaybı ile elde edilen demir eksikliği ve demir eksikliği anemisinin kalp kas hücreleri/miyositler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 924534
  2. Yazar: MAİDENUR SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EMEL ÖZYÜREK, UZMAN YASEMİN NURAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışma, demir eksikliği (DE) ve demir eksikliği anemisinin (DEA) miyositlerdeki hücre ölümü ve apopitozisi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Kalpteki demir metabolizmasının düzensizliğinin, kalp yetmezliği ve kardiyomiyosit hasarı ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Demirin eksikliğinin, oksidatif stres ve inflamatuar süreçleri tetikleyerek hücresel disfonksiyona yol açabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, bu çalışma da DE/DEA'nin kardiyak dokular üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ve olası patofizyolojik mekanizmalarının aydınlatılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, erişkin 250±20 gram ağırlığında 29 adet Wistar Albino dişi rat kullanılarak yürütüldü. Ratlar rastgele dört gruba ayrılmış olup, farklı seviyelerde kan kaybı ile DE/DEA oluşturuldu. Grup 1 kontrol olarak belirlenirken, Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'te sırasıyla hafif, orta ve şiddetli derecede DE/DEA indüklendi. Deney hayvanlarının biyokimyasal parametreleri belirlendi, histopatolojik ve immünositokimyasal analizler gerçekleştirildi. Histopatolojik değerlendirme hematoksilen-eozin (HE) boyama yöntemiyle yapıldı, hücresel hasar ve inflamasyon derecelendirildi. Apopitozisin belirteci olarak kaspaz-3 immün boyama yöntemi kullanıldı ve gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of iron deficiency (ID) and iron deficiency anemia (IDA) on cell death and apoptosis in myocytes. It is well known that dysregulation of cardiac iron metabolism is associated with heart failure and cardiomyocyte damage. Iron deficiency is thought to lead to cellular dysfunction by triggering oxidative stress and inflammatory processes. Therefore, this study focused on determining the effects of ID/IDA on cardiac tissues and elucidating potential pathophysiological mechanisms. Materials and Methods: The study was conducted using 29 adult female Wistar Albino rats, each weighing approximately 250±20 grams. The rats were randomly divided into four groups, with different levels of blood loss used to induce ID/IDA. Group 1 was designated as the control group, while Groups 2, 3, and 4 were subjected to mild, moderate, and severe ID/IDA, respectively. Biochemical parameters of the experimental animals were assessed, and histopathological and immunohistochemical analyses were performed. Histopathological evaluation was carried out using the hematoxylin-eosin (HE) staining method, and cellular damage and inflammation were graded. Caspase-3 immunostaining was used as an apoptotic marker, and statistical analyses were conducted to compare differences among the groups.