Ortaöğretim kurumlarında beden eğitimi ve spor dersinin imajını metaforlar yoluyla anlamak
Understanding the image of physical education and sports courses in secondary education institutions through metaphors
- Tez No: 924540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretim kurumlarında beden eğitimi ve spor dersinin imajının öğretmen ve yönetici görüşlerine göre incelenmesidir. Araştırma, Şanlıurfa ilinde devlet okulları ve özel okullarda görev yapan 63 öğretmen ve 12 okul yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Temel nitel araştırma deseninin kullanıldığı araştırmada veriler“Beden eğitimi dersi……gibidir, çünkü……”şeklinde hem katılımcı algısı hem de algının nedenini öğrenmeye yönelik tek soruluk formlarla toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizine tabi tutularak adlandırma, tasnif etme, kategori geliştirme, geçerlilik ve güvenirlik sağlama aşamaları izlenmiştir. Analiz soncunda beden eğitimi ve spor dersine ilişkin beden eğitimi öğretmenleri tarafından geliştirilen 23 metafor elde edilmiştir. Elde edilen metaforlar“eğitim ve gelişim ifadesi”,“yaşam kaynağı ve amacı”,“sağlık ve iyi oluş ifadesi”,“eğlence ve rahatlık ifadesi”,“enerji ve hareket ifadesi”,“bütünleştirici”,“doğa ifadesi”olmak üzere 7 kategoride toplanmıştır. Diğer branştan öğretmenleri tarafından geliştirilen 29 metafor ise“sağlık ve iyi oluş ifadesi”,“doğa ve özgürlük ifadesi”,“yaşam kaynağı ve amacı”,“enerji ve hareket ifadesi”,“eğitim ve gelişim ifadesi”,“eğlence ve rahatlık ifadesi”, kategorileri altında toplanmıştır. Yöneticiler tarafından geliştirilen 9 metafor ise“eğitim ve gelişim ifadesi”,“sağlık ifadesi”,“yaşam ve yaşam kaynağı ifadesi”,“enerji ve hareket ifadesi”olmak üzere 4 kategoride toplanmıştır. Buna göre beden eğitimi öğretmenleri ve yöneticilerin beden eğitimi ve spor dersini ağırlıklı olarak eğitim ve gelişim ifadesi olarak algılarken diğer branş öğretmenlerinin ağırlıklı olarak sağlık ve iyi oluş ifadesi olarak algıladığı belirlenmiştir. Yönetici ve öğretmenlerin beden eğitimi ve spor dersine dair metaforik algılarının gerekçeleri ise dersin sağlıklı yaşam ve iyi hissettirmesi, başarı getirmesi ve geliştirmesi, rahatlatıcı olması, sosyalleştirici olması, hayatın vazgeçilmezi ve hayatın kendisi gibi olması, enerji kazandırması ve hareket sağlaması, disipline etmesi, eğlendirici olması, özgürleştirmesi ve huzur vermesi, model oluşturması ve yol gösterici olması, mücadele ettirmesi, özgüven sağlaması olduğu yönünde kategorilendirilmiş ve kategorilere yönelik 45 metafor elde edilmiştir. Araştırma sonucunda ortaöğretim kademesinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin metaforik algılarına göre beden eğitimi ve spor dersi imajının olumlu olduğu anlaşılmıştır. Araştırmada beden eğitimi ve spor dersinin imajı üzerine elde edilen bulguların dersin önemini ortaya koyduğu düşünülmektedir. Bu sebeple yöneticiler okullarda dersin daha verimli ve etkili işlenmesi için fiziksel koşullarda iyileştirmeye önem verebilir, öğretmenler ise öğretim sürecinde düzenlemeler yapabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the image of physical education and sports lessons in secondary schools according to the opinions of teachers and administrators. The research was carried out with the participation of 63 teachers and 12 school administrators working in public and private schools in Şanlıurfa province. In the research where basic qualitative research design was used, data were collected with single-question forms aimed at learning both the perception of the participants and the reason for the perception in the form of“Physical education lesson is like……, because……”The collected data were subjected to content analysis and the stages of naming, classification, category development, validity and reliability were followed. As a result of the analysis, 23 metaphors developed by physical education teachers regarding physical education and sports lessons were obtained. The obtained metaphors were grouped under 7 categories as“education and development expression”,“life source and purpose”,“health and well-being expression”,“fun and comfort expression”,“energy and movement expression”,“integrative”, and“nature expression”. The 29 metaphors developed by teachers from other branches were grouped under the categories of“expression of health and well-being”,“expression of nature and freedom”,“source and purpose of life”,“expression of energy and movement”,“expression of education and development”,“expression of entertainment and comfort”. The 9 metaphors developed by administrators were grouped under 4 categories as“expression of education and development”,“expression of health”,“expression of life and source of life”,“expression of energy and movement”. Accordingly, it was determined that physical education teachers and administrators perceived physical education and sports lessons mainly as an expression of education and development, while other branch teachers perceived them mainly as an expression of health and well-being. The reasons for the metaphorical perceptions of the managers and teachers about physical education and sports lessons were categorized as follows: the lesson is healthy and makes you feel good, brings success and develops, is relaxing, is socializing, is indispensable to life and like life itself, provides energy and movement, disciplines, is entertaining, liberates and provides peace, creates a model and guides, makes you struggle, provides self-confidence. As a result of the research, it was understood that the image of physical education and sports lessons is positive according to the metaphorical perceptions of the managers and teachers working at the secondary school level. It is thought that the findings obtained on the image of physical education and sports lessons in the research reveal the importance of the lesson. For this reason, managers can give importance to improving the physical conditions in schools for the lesson to be taught more efficiently and effectively, and teachers can make arrangements in the teaching process.