Doğu Afrika'da göç yönetimi: Kenya'nın göç politikası üzerine içgörüler
Navigating migration governance in East Africa: Insights into Kenya's migration policy
  1. Tez No: 924665
  2. Yazar: EMMANUEL MAMADI ODUOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA MEMİŞOĞLU ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Doğu Afrika Topluluğu (EAC), siyasi ve ekonomik büyümesini hızlandırmak amacıyla Jumuiya bloğunu genişletmeye devam etmektedir. Ancak, bölge henüz kapsamlı, sürdürülebilir ve pratik bir göç yönetim çerçevesini tam anlamıyla benimsemiş değildir. Devam eden zorluklar – tutarsız politika uygulamaları, Kenya'daki mülteci kamplarının kapatılma olasılığı ve 2022 İngiltere- Ruanda Sığınma Ortaklık Anlaşması – Doğu Afrika'daki göç yönetiminin evrimleşen ve genellikle kırılgan doğasını gözler önüne sermektedir. Ruanda'nın Birleşik Krallık'tan sığınmacı kabul etme anlaşması, Kenya ve Uganda'nın mülteciler için başlıca ev sahibi ülkeler olarak kalırken, blok içindeki bölgesel dayanışma ve işbirliği anlayışındaki gerilimleri vurgulamaktadır. Bu tez, özellikle Kenya'ya odaklanarak, Doğu Afrika bağlamında bölgesel entegrasyon politikalarının ve mülteci yerleştirmenin kavramını ve uygulanabilirliğini değerlendirmektedir. Çalışma, Kenya örneğini detaylı bir şekilde ele almakla birlikte, Doğu Afrika'daki mevcut göç trendlerini de incelemektedir. 1990'lardan bu yana uzun süreli ev sahibi ülkesi olarak Kenya, bölgesel göç yönetiminde kilit bir oyuncu konumundadır. Ancak, Kakuma ve Dadaab mülteci kamplarının kapatılmasıyla ilgili son tartışmalar, güvenlik vurgusunun arttığını göstermektedir. Bu çalışma, Kenya'nın göç politikalarını analiz etmek için güvenlik teorisi, insan güvenliği çerçeveleri ve Zelinsky'nin göç geçiş modeli gibi teorileri kullanırken, sosyal entegrasyon yaklaşımlarının politika sonuçlarını nasıl şekillendirdiğini de araştırmaktadır. Kenya Mülteci Yasası 2021'in yürürlüğe girmesine rağmen, anlamlı ve kalıcı mülteci entegrasyonu, hem mülteciler hem de ev sahibi toplumlar için ortak bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu çalışma, 91 katılımcıdan toplanan çevrimiçi anket verileri ve daha önce yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen birincil verileri kullanarak, mülteci yerleştirme ve entegrasyonunun gerçeklerine dair pratik bilgiler sunmaktadır. Akademik literatürün kapsamlı bir incelemesi, sosyo-ekonomik koşullar ve güvenlikleşme gibi ana temaları ele alarak analiz sürecini desteklemektedir. Bağımsız dergiler ve çevrimiçi kaynaklar, sunulan veriler ve görsel materyallerin zenginleşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu tez, Kenya'nın deneyimine odaklanarak, EAC içinde, ortak sorumluluklar ve fırsatlar yansıtan, kapsayıcı ve bölge çapında göç politikalarının geliştirilmesi konusunda daha geniş bir tartışmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The East African Community (EAC) keeps expanding its Jumuiya bloc to accelerate its political and economic growth. However, the region has yet to fully embrace a comprehensive, sustainable, and practical migration governance framework. Ongoing challenges - such as inconsistent policy implementation, the potential closure of refugee camps in Kenya, and the 2022 UK-Rwanda Asylum Partnership Treaty - highlight the evolving and often fragile nature of migration governance in East Africa. Rwanda's agreement to receive asylum seekers from the United Kingdom, while Kenya and Uganda remain primary hosts for refugees, underscores tensions within the bloc's notion of regional solidarity and cooperation. This thesis evaluates the concept and feasibility of regional integration policies of migration and refugee settlement in the context of Eastern Africa with a particular focus on Kenya, the second largest refugee-hosting country of the region. While the study mainly unpacks the case of Kenya, it also explores current migrations trends in Eastern Africa. Kenya's long-standing role as a host country since the 1990s positions it as a key player in regional migration governance. Yet, recent discussions around the closure of Kakuma and Dadaab refugee camps reflect a growing emphasis on securitization. This study applies securitization theory, human security frameworks, and Zelinsky's migration transition model to analyze Kenya's migration policies, while exploring how social integration approaches shape policy outcomes. Despite the passage of the Kenya Refugee Act 2021, achieving meaningful and lasting refugee integration remains a shared challenge for both refugees and host communities. This study also draws on primary data collected from an online survey of 91 participants and previously conducted semi-structured interviews, offering practical insights into the realities of refugee settlement and integration. A comprehensive review of academic literature supports the analysis, addressing key themes such as socio-economic conditions and securitization. Independent journals and online sources further enrich the data and visual materials presented. By centering on Kenya's experience, this thesis aims to contribute to the broader conversation on developing inclusive, region-wide migration policies within the EAC that reflect shared responsibilities and opportunities.