Sâmiha Ayverdi'nin romanlarında millî kültür
National culture in Samiha Ayverdi's novels
  1. Tez No: 924675
  2. Yazar: HAMİDE ESRA GÖZLÜPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DOĞRAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanoğlunun varlığından beri toplumun temel ögelerinden biri olan kültür, asırlar boyunca önemini devam ettirir. Bulunduğu toplumun gelenekleriyle şekil bularak coğrafyadan ve zamandan etkilenerek farklılık gösteren kültür, Türk toplumunda da şifahi ve resmî denilebilecek sistemiyle kendini geliştirerek, ait olduğu toplumun değerlerine bağlı olarak varlığına devam eder. Toplumun sosyal alanında yoğun değişimlerin yaşandığı dönemde bulunan Sâmiha Ayverdi, bu değişimin etkisiyle manevi değerlerden çok madde ekseninde olan bir sanat anlayışının hakim olduğu dönemde eserleriyle manevi ve maddi bir bütünlüğe vurgu yapmış, Türk millî bilincinin azalmasının önünde durmaya çalışmış, gelecek kuşaklara millî ve manevi değerleri anlatmak ve bırakmak için gayret göstermiştir. Millî kültür de bu mirasın başında bulunur.Ayverdi, kültürün temelinde bireyi kabul eder. Onun kültür anlayışı bireyden topluma doğru dalgalanarak oluşur. Kişinin kendilik dünyasındaki değerlerden başlayarak topluma ulaşmayı esas alır. Bu sürecin ögelerini ise dil bilinci, şifahi kültür, tarih bilinci, sanat olarak sıralamak mümkündür. Bu çalışma ile Sâmiha Ayverdi'nin romanlarının millî kültür açısından incelenmesi amaçlanmış; bunun yanında yazarın hayatı, eserleri, edebî kişiliği, romanlarını besleyen kaynaklar ve millî kültürün özellikleri ana hatlarıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture, which has been one of the fundamental elements of society since the existence of mankind, has maintained its importance throughout the centuries. Culture, which takes shape with the traditions of the society it is in and varies by being affected by geography and time, continues to exist in Turkish society by developing itself with its verbal and official system and depending on the values of the society it belongs to. Sâmiha Ayverdi, who was in a period when intense changes were taking place in the social sphere of society, emphasized spiritual and material integrity with her works in an understanding of art that was more material than spiritual, tried to prevent the decline of Turkish national consciousness, and made efforts to convey and leave national and spiritual values to future generations. National culture is within this heritage. Ayverdi accepts the individual as the basis of culture. His understanding of culture is formed by rippling from the individual to the society. He bases his efforts on reaching the society by starting from the values in the individual's own world. The elements of this process can be listed as language awareness, oral culture, historical awareness and art. This study aims to examine Sâmiha Ayverdi's novels in terms of national culture; in addition, the author's life, works, literary personality, sources that feed her novels and the characteristics of national culture are outlined.