İş hayatında statüko etkisi
Status quo bias in worklife
  1. Tez No: 924686
  2. Yazar: YAREN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, davranışsal yanlılıklardan biri olan statüko yanlılığının iş hayatındaki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Statüko yanlılığı, mevcut durumun sürdürülmesine yönelik eğilim olarak tanımlanır ve rasyonel olarak daha iyi seçenekler mevcutken sadece statüko olduğu için bir seçeneğin tercih edilmesini ifade eder. Bu yanlılık, irrasyonel bir karar verme mekanizması olarak kabul edilir çünkü bireylerin tüm seçenekleri değerlendirmeden mevcut durumu korumayı seçmelerine neden olur. Örneğin, ailelerinin tuttuğu futbol takımını destekleyen çocuklar veya birikimlerini geleneksel olarak aynı yatırım aracında değerlendiren aileler, statüko yanlılığının günlük hayattaki yansımalarını gösterebilir. Statüko yanlılığı, eğitim kararlarından finansal tercihlere, romantik ilişki seçimlerinden teknolojik ürünlerin kullanımına kadar yaşamın birçok alanında bireylerin kararlarını etkiler. Bu nedenle, iş hayatında da çalışanların mutluluğu, iş tatmini ve motivasyonu üzerinde etkili olması beklenebilir. Çalışmada, iş motivasyonu, iş stresi, takım çalışmasına yatkınlık, işten ayrılma niyeti ve iş tatmini gibi değişkenler kullanılarak statüko yanlılığının iş hayatına etkileri incelenmiştir. Nitekim statüko yanlılığının iş hayatında da değişik düzeylerde etki sahibi olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of status quo bias, one of the behavioral biases, on work life. Status quo bias is defined as a tendency to maintain the current situation and refers to the preference of an option solely because it is the status quo, even when rationally better options are available. This bias is considered an irrational decision-making mechanism because it leads individuals to choose to preserve the current state without evaluating all options. For example, children who support the football team their family supports, or families who consistently invest their savings in the same traditional investment vehicle, can demonstrate the everyday manifestations of status quo bias. Status quo bias affects individuals' decisions in many areas of life, from educational choices to financial preferences, from romantic relationship selections to the use of technological products. Therefore, it can be expected to influence employees' happiness, job satisfaction, and motivation in the workplace. In this study, the effects of status quo bias on work life were examined using variables such as job motivation, job stress, propensity for teamwork, intention to leave the job, and job satisfaction. Indeed, it was found that status quo bias has varying levels of impact in work life.