Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının yoga deneyimleri
Yoga experiences of prospective physical education and sports teachers
  1. Tez No: 924777
  2. Yazar: DUYGU GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET SUHA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, yoga uygulamalarına ilişkin aday beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin deneyimlerini keşfetmektir. Durum çalışması modeli ile tasarlanan araştırmada, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 25 beden eğitimi öğretmen aday yer almıştır. Adaylar 12 hafta boyunca yoga dersi kapsamında nefes, meditasyon ve fiziksel hareketlerle yapılandırılan derslere katılmışlardır. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış bireysel görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; bu doğrultuda veriler önce kodlanmış ardından temalara dönüştürülmüştür. Analiz sonucunda elde edilen bulgular,“yoga yolculuğu”,“mental iyilik hali”,“bedensel iyilik hali”ile“öz farkındalık”temaları altında sınıflandırılmıştır. Öğretmen adayları, bu süreçte yogayı sadece meditasyon olarak bildiklerini ama süreç ilerledikçe yoga algılarının değiştiğini belirtmişlerdir. Yoga yolculuğu kapsamında zamanla yoga uygulamasını içselleştirmeye başladıklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların, mental iyilik halinde uyku, stres, kaygı ve odaklanma üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair bulgular ortaya çıkmıştır. Katılımcıların öz farkındalık teması altında beden farkındalığının arttığı ve öz güvenlerinin arttığı yönünde bulgular ortaya çıkmıştır. Katılımcılar ilk haftalarda dersten yorgun ayrılma deneyimlerini ortaya koymuşlar ancak zamanla nefes ve bedeni kontrol etmeyi öğrenerek esneklik ve dengelerinin geliştiğini belirtmişlerdir. Araştırma bulgularına göre bazı katılımcılar, yoga uygulamalarının akademik derslere olumlu etki ettiği ifade etmişlerdir. Sonuç olarak, 12 haftalık yoga deneyiminin katılımcıların yoga algısına, odaklanmaya, beden farkındalığının artmasına ve öz güvene olumlu yönde katkı sunduğu; uyku, stres, kaygı ve akademik derslere katkı sunma anlamında ise deneyimlerin farklılaşabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the experiences of prospective physical education and sport teachers regarding yoga practices. In the research designed with the case study model, 25 prospective physical education teachers selected by convenience sampling method took part in the study. The prospective teachers participated in 12 weeks of yoga classes structured with breathing, meditation and physical movements. Data were collected through semi-structured individual interview forms developed by the researchers. The data obtained were analysed by content analysis method; in this direction, the data were first coded and then transformed into themes. The findings obtained as a result of the analysis were classified under the themes of 'yoga journey', 'mental well-being', 'physical well-being' and 'self-awareness'. The pre-service teachers stated that they only knew yoga as meditation in this process, but their perception of yoga changed as the process progressed. They stated that they started to internalise yoga practice over time within the scope of yoga journey. It was found that the participants had positive effects on sleep, stress, anxiety and focus in mental well-being. Under the theme of self-awareness, it was found that the body awareness of the participants increased and their self-confidence increased. Participants revealed their experiences of leaving the class tired in the first weeks, but stated that their flexibility and balance improved over time by learning to control the breath and body. According to the research findings, some participants stated that yoga practices had a positive effect on academic courses. As a result, it was observed that the 12-week yoga experience contributed positively to the participants' perception of yoga, focus, increased body awareness and self-confidence, and that the experiences could differ in terms of sleep, stress, anxiety and contribution to academic courses.