Lutesyum-177 tedavisi alan hastaların doz hızı ölçümleri ve ölçüm sonuçlarına göre hastaların taburcu edilebilme koşullarının belirlenmesi
Determination of discharge conditions for patients receiving lutetium-177 treatment based on dose rate measurements and analysis of outcomes
  1. Tez No: 924776
  2. Yazar: ALİ AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Lutesyum-177 tedavisi alan hastaların doz hızı ölçümleri ve ölçüm sonuçlarına göre hastaların taburcu edilebilme koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada n=40 hasta incelemeye alınmıştır. Verilen aktivite miktarı, 0. Saat ölçüm dozu, 4-6. Saat ölçüm dozu ve 20-24.saat ölçüm dozu verileri incelemeye alınarak istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Verilen en düşük aktivite oranı 163,00 mCi ve en yüksek değer 209,00 mCi olarak belirlenmiştir. Çalışmada 0. Saat ölçüm değerleri incelendiğinde en düşük değer 3,50 mR/h ve en yüksek değer 5,26 mR/h olarak belirlenmiştir. 20-24. Saat ölçüm değerleri incelendiğinde en düşük değer 0,05 mR/h ve en yüksek değer 1,30 mR/h olarak belirlenmiştir. Ortalama değer ise 0,5560 mR/h olarak varyans değeri ise 0,198 olarak belirlenmiştir. Skewness değeri pozitif olarak 0,541 olarak bulunmuştur. Çalışmada Kendal korelasyon bulgularına göre 4-6. saat verileri ile 20-24.
Özet (Çeviri)
The aim was to determine the conditions for discharge of patients receiving lutetium-177 treatment according to dose rate measurements and measurement results. n=40 patients were included in the study. The given activity amount, 0th hour measurement dose, 4-6th hour measurement dose and 20-24th hour measurement dose data were examined and statistically evaluated. The lowest given activity rate was determined as 163.00 mCi and the highest value as 209.00 mCi. When the 0th hour measurement values were examined in the study, the lowest value was determined as 3.50 mR/h and the highest value as 5.26 mR/h. When the 20-24th hour measurement values were examined, the lowest value was determined as 0.05 mR/h and the highest value as 1.30 mR/h. The average value was determined as 0.5560 mR/h and the variance value as 0.198. The skewness value was found to be positive as 0.541.