Metotreksat kullanan hastalarda karaciğer fibrozis düzeyinin shear wave elastografi ve non-invaziv belirteçlerle belirlenmesi
In patients taking methotrexate shear wave of liver fibrosis levelwith elastography and non-invasive markers determination of
- Tez No: 924819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YARAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Folik asit analoğu olan metotreksat immün sistemin çeşitli uyarılara karşı verdiği yanıtı düzenleyerek etkisini gösteren bir ilaçtır. Metotreksat tedavisinin birden fazla yan etkisi görülebilmektedir. Hepatotoksisite (hepatik steatoz, fibrozis, siroz) bunlardan biridir. Çalışmamız invaziv olmayan biyobelirteçler ve son nesil Ultrason cihazlarında bulunan Shear wave elastografi teknolojisi ile metotreksatın karaciğer fibrozis riskini saptamayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran 01.01.2014-25.04.2024 tarihleri arasında metotreksat kullanan hastalar ve kontrol grubu olarak sağlıklı ve metotreksat kullanmayan bireyler dahil edildi. Çalışmamızda metotreksat kullanan ve kullanmayan hastalarda karaciğer fibrozisi non-invaziv görüntüleme ve biyobelirteçlerle belirlenmeye çalışılarak karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Hasta ve sağlıklı bireylerin elastografi ölçüm sonuçları, hepatit belirteçleri, hemogram, biyokimya değerleri merkezin elektronik ortamı taranarak elde edildi. Yaş, cinsiyet, Beden-Kitle İndeksi (BKI), komorbid hastalıklar, kullanılan ilaçlar, alkol kullanımı, sigara kullanımı, metotreksat kümülatif dozu, uygulama formu çalışmaya alınan hastalardan ve merkezin elektronik veri tabanından alınan bilgiler doğrultusunda kaydedildi. Hastaların ve sağlıklı bireylerin sonuçlarına göre fibrozis skorlarından Aspartat Aminotransferaz-Trombosit Oranı İndeksi (APRI), Aspartat Aminotransferaz- Alanin Aminotransferaz Oranı (AAR), Fibrozis 4 Skoru (FIB-4), Yaş-Trombosit İndeksi hesaplandı. Kaydedilen veriler incelendi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında SWE ortalamaları açısından fark anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Methotrexate, a folic acid analog, is a medication that demonstrates its effects by regulating the immune system's response to various stimuli. Methotrexate therapy can cause multiple side effects, one of which is hepatotoxicity (including hepatic steatosis, fibrosis, and cirrhosis). Our study aims to detect the risk of liver fibrosis due to methotrexate by using non-invasive biomarkers and Shear Wave Elastography technology available in next- generation ultrasound devices. Materials and Methods: This study included patients who used methotrexate and presented at Mersin University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2014, and April 25, 2024, as well as healthy individuals who did not use methotrexate as a control group. In our study, liver fibrosis was assessed in methotrexate users and non-users using non-invasive imaging and biomarkers and was comparatively analyzed. Elastography measurement results, hepatitis markers, hemogram, and biochemical values of patients and healthy individuals were obtained from the electronic database of the center. Data on age, gender, Body-Mass Index (BMI), comorbid diseases, medications used, alcohol use, smoking status, cumulative methotrexate dose, and administration form were recorded based on information from patients and the center's electronic database. Fibrosis scores, including AAR, APRI, FIB-4, and Age-Platelet Index, were calculated based on the results from patients and healthy individuals. The recorded data were examined and compared.