Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik sınav kaygılarının incelenmesi
The examination of secondary school students' test anxiety in physical education
- Tez No: 924826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DEVRİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Sınav kaygısı, kişinin bir sınavı ya da performansının değerlendirileceği süreci tehdit edici bir şekilde algılaması ile verdiği çeşitli duygusal ve davranışsal tepkiler bütünüdür. Beden eğitimi dersinde sınav kaygısı, sınavın öğretmen ve öğrencilerin önünde yapılıyor olmasından dolayı öğrencide oluşan olumsuz değerlendirme ve başarısızlık korkusu ile birlikte endişe oluşmasıdır. Öğrencilerin beden eğitimi derslerinde fiziksel uygunlukları kadar psikolojik durumları da önemlidir. Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersindeki sınav kaygısı düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu‟ ve Danthony ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye Devrilmez ve arkadaşları (2021) tarafından uyarlanan Beden Eğitimi Dersi Sınav Kaygısı Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerine ilişkisini incelemek amacıyla MANOVA analizi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, cinsiyet ve okul türü değişkenleri arasında anlamlı etkileşim tespit edilmemiştir. Ana etkiler incelendiğinde beden eğitimi dersi sınav kaygısı alt boyutlarından endişe ile cinsiyet arasında anlamlı farklılık belirlenmiştir Bulgular kız öğrencilerin endişe düzeyinin erkek öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermiştir. Cinsiyet değişkeni ile beden eğitimi dersi sınav kaygısının diğer alt boyutları arasında anlamlı farklılık belirlenmemiştir. Bağımsız değişkenlerden okul türü ile beden eğitimi dersi sınav kaygısının endişe, odaklanma, bedensel belirtiler, gerginlik ve kontrol alt boyutları arasında anlamlı farklılık belirlenmiştir. Bulgulara göre özel okul öğrencilerinin beden eğitimi dersi sınav kaygısı alt boyutları olan endişe, odaklanma ve bedensel belirtiler alt boyutlarında devlet okulu öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan, gerginlik ve kontrol alt boyutlarında devlet okulu öğrencilerinin özel okul öğrencilerinden anlamlı düzeyde yüksek değerlere sahip oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, okul türünün ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersi sınav kaygısında tüm alt boyutlarında; cinsiyet değişkeninin ise sadece endişe alt boyutunda etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Test anxiety is a set of various emotional and behavioral reactions that occur when a person perceives an exam or the process in which his/her performance will be evaluated as threatening. Exam anxiety in physical education class is the fear of negative evaluation and failure in the student due to the fact that the exam is given in front of the teacher and students. Students' psychological states are as important as their physical fitness in physical education classes. The purpose of this study is to examine the test anxiety levels of secondary school students in physical education class. Descriptive survey method was utilized for this study. Data collection tools were personal information form and Test Anxiety in Physical Education scale which was developed by Danthony et al. (2019) and translated to Turkish culture by Devrilmez et al. (2021). Descriptive statistics and MANOVA was used in order to check effects of independent variables on dependent variables. According to the results, no significant interaction was detected between gender and school type variables. When the main effects were examined, a significant difference was determined between anxiety, one of the physical education lesson test anxiety sub-dimensions, and gender. Results also showed that the anxiety level of female students was significantly higher than that of male students. No significant difference was determined between the gender variable and other sub-dimensions of test anxiety in physical education scale. There was a significant difference among school type, one of the independent variables, and the anxiety, concentration, physical symptoms, tension and control sub-dimensions of test anxiety in physical education scale. According to the results, it was determined that private school students were significantly higher than public school students in test anxiety in physical education scale of sub-dimensions of worry, focus and physical symptoms. On the other hand, it was determined that public school students had significantly higher values than private school students in the tension and control sub-domains. As a conclusion, school type has significant effects on secondary school students' test anxiety in physical education for all sub-dimensions; it was determined that the gender variable was effective only in the anxiety sub-dimension.