Tip 2 diyabetik COVİD-19 hastalarında interferon sinyal yolağı mutasyon ve polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of interferon signaling pathway mutations andpolymorphisms in type 2 diabetic COVID-19 patients
- Tez No: 924832
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN KANKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Komorbiditeler, özellikle diyabet, COVID-19'un mortalite ve morbiditesine önemli ölçüde katkıda bulunur. Çalışmalar, diyabetik COVID-19 hastaları arasında genel popülasyona kıyasla daha yüksek mortalite ve morbidite oranlarına işaret etmektedir. Bununla birlikte, bu immün yanıtın altında yatan kesin mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, Tip 2 Diyabetik hastalar arasında COVID-19 prognozundaki potansiyel eşitsizlikleri keşfetmeyi ve interferon sinyal yolunun anahtar proteinleri arasındaki genomik düzeydeki ilişkiyi araştırmayı amaçlamıştır: IFNAR1, IFNAR2, IRF3 ve IRF7. Çalışma grubundaki potansiyel mutasyonları ve polimorfizmleri tanımlamak için mutasyon/polimorfizm analizi yapılmıştır. Mutasyon patojenitesinin öngörücü değerlendirmeleri PolyPhen-2 biyoinformatik aracı kullanılarak gerçekleştirilirken, STRING ağ analizi hücresel süreçlerdeki fonksiyonel protein ilişkilerine dair anlayışı geliştirmiştir. Hepsi HGMD veri tabanında belgelenmiş 10 mutasyon (3 yanlış, 2 intron, 2 indel, 1 anlamsız, 1 düzenleyici ve 1 çerçeve kayması mutasyonu) tespit ettik. PolyPhen2 analizi 3 missense ve 1 nonsense mutasyonu potansiyel patojen olarak işaretlemiştir. Çalışmada tüm genler arasında mutasyon oranlarında tutarlı bir eğilim bulunmamıştır. Bununla birlikte, IFNAR2 ve IRF7 genlerindeki mutasyon oranları hem hasta hem de kontrol gruplarında hastalık şiddeti azaldıkça azalmıştır. Diyabetik ve Covid-19 hastaları, diyabetik olmayan kontrollere kıyasla IFNAR2, IRF3 ve IRF7 genlerinde daha yüksek mutasyon oranları sergilemiştir; bu da Tip 2 diyabetik hastaların Covid-19 ile enfekte olduklarında genetik mutasyonlara daha duyarlı olabileceğini düşündürmektedir. Bu genetik profillerin anlaşılması, hastalık şiddeti değerlendirmelerini iyileştirebilir, önleyici tedbirleri artırabilir ve koronaviral sendromlar ve şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonları için etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Comorbidities, especially diabetes, significantly contribute to the mortality and morbidity of COVID-19. Studies indicate higher rates of mortality and morbidity among diabetic COVID-19 patients compared to the general population. However, the precise mechanisms underlying this immune response remain incompletely understood. Our study aimed to explore potential disparities in COVID-19 prognosis among Type 2 Diabetic patients and investigate the genomic-level relationship between key proteins of the interferon signaling pathway: IFNAR1, IFNAR2, IRF3, and IRF7. Mutation/polymorphism analysis was conducted to identify potential mutations and polymorphisms in the study group. Predictive assessments of mutation pathogenicity were performed using the PolyPhen-2 bioinformatics tool, while STRING network analysis enhanced our understanding of functional protein relationships in cellular processes. We detected 10 mutations (3 missense, 2 intronic, 2 indel, 1 nonsense, 1 regulatory, and 1 frameshift mutation), all documented in the HGMD e- database. PolyPhen2 analysis flagged 3 missense and 1 nonsense mutations as potential pathogens. The study found no consistent trend in mutation rates across all genes. However, mutation rates in the IFNAR2 and IRF7 genes decreased as disease severity lessened in both patient and control groups. Diabetic and Covid-19 patients exhibited higher mutation rates in the IFNAR2, IRF3, and IRF7 genes compared to non- diabetic controls, suggesting that Type 2 diabetic patients might be more susceptible to genetic mutations when infected with Covid-19. Understanding these genetic profiles could improve disease severity assessments, enhance preventive measures, and aid in developing effective treatment strategies for coronaviral syndromes and severe acute respiratory infections.