Kronik hastalığı olan çocukların bakım verenlerinde kendini damgalama ile bakım yükü arasındaki ilişki
The relationship between self-stigma and care burden in caregivers of children with chronic illness
  1. Tez No: 924855
  2. Yazar: CENGİZ TEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ÇİYDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, kronik hastalığı olan çocukların bakımverenlerinde kendini damgalama ile bakım yükü arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 10 Haziran- 30 Ekim 2024 tarihleri arasında Özel Yeni Hayat Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları poliklinikleri, yataklı servisleri ve acil servisine herhangi bir kronik hastalık tanısıyla başvuran veya yatarak tedavi gören tüm hastaların bakımverenleri oluşturmuştur. Örneklemi ise çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 399 bakımveren oluşturmuştur. Araştırmada veriler Bilgi Formu, Zarit Bakım Yükü Ölçeği ve Kendini Damgalama Envanteri Aile Formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada bakımverenlerin bakım yükü toplam puan ortalamasının 38,58±14,59 olduğu tespit edilmiştir. Kendini damgalama toplam puan, sosyal geri çekilme, hastalığı gizleme ve algılanan değersizlik alt boyut puan ortalamalarının ise sırasıyla 29,20±11,70, 14,05±5,86, 4,85±2,65 ve 10,28±5,05 olduğu belirlenmiştir. Algılanan değersizlik ve sosyal geri çekilme ile bakım yükü pozitif yönde, hastalığı gizleme eğilimi arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra, hasta ile yakınlık derecesi, günlük bakım verilen süre, hastanın yaşı ve hastalık süresinin bakım yükünü etkileyen değişkenler olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonuçları kronik hastalığı olan çocukların bakımverenlerinde sosyodemografik özelliklerin yanı sıra kendini damgalamanın önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between self- stigma and care burden in caregivers of children with chronic diseases. The population of the study consisted of the caregivers of all patients admitted to the Pediatric Health and Diseases outpatient clinics, inpatient units, or emergency services of the Private Yeni Hayat Medical Center with a diagnosis of a chronic illness or hospitalized for treatment between June 10 and October 30, 2024. The sample consisted of 399 caregivers who met the inclusion criteria. Data collected in the study were based on the Information Form, Zarit Care Burden Scale and Self-Stigma Inventory Family Form. Descriptive statistics, independent sample t test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used to analyze the data. The mean total care burden score of caregivers was 38.58±14.59. The mean scores of selfstigmatization total score, social withdrawal, disease concealment and perceived worthlessness sub-dimensions were 29.20±11.70, 14.05±5.86, 4.85±2.65 and 10.28±5.05, respectively. The mean scores of self-stigma total score, social withdrawal, disease concealment and perceived worthlessness subscales were 29.20±11.70, 14.05±5.86, 4.85±2.65 and 10.28±5.05, respectively. There was a significant positive relationship between perceived devaluation and social withdrawal and burden of care, and a significant negative relationship between the concealment of the illness. In addition, the degree of closeness with the patient, the duration of daily care, the age of the patient and the duration of the disease affected the burden of care. The results of the study revealed that self-stigma was significant as well as sociodemographic characteristics in caregivers of children with chronic diseases.