Kekemeliği olan ve olmayan ergenlerin akran ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of peer relationships of adolescents with and without stuttering
- Tez No: 924854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL AYDIN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kekemeliği olan bireylerin akran ilişkileri açısından daha çok zorlanabildiği ve akran zorbalığına maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada, kekemeliği olan ve olmayan ergenlerin akran ilişkileri düzeylerinin karşılaştırılması ve kekemeliği olan ergenlerin kekemelik şiddeti ile akran ilişikleri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 13-15 yaş aralığında 41 kekemeliği olan ergen 41 kekemeliği olmayan ergen olmak üzere toplam 82 ergen dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, kekeleyen ergenlerin kekemelik şiddetini ölçmek için Kekemelik Şiddeti Değerlendirme Aracı (KEŞİDA-4) ve akran ilişkilerini ölçmek için Akran İlişkileri Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre kekemeliği olan ve olmayan ergenlerin Akran İlişkileri Ölçeği toplam puanları açısından kekemeliği olan erkekler yardım alt boyut puanında ve ölçek toplam puanında daha yüksek puan almıştır. Kekemeliği olan ve olmayan ergenlerde akran ilişkilerini sosyodemografik verilere göre analiz edildiğinde yaş değişkeni için arada anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Cinsiyet değişkeni açısından bakıldığında Akran İlişkileri Ölçeği toplam puanında kekemeliği olan ergenler diğer katılımcılara göre anlamlı derecede yüksek akran ilişkileri puanına sahiptir. Okul dışı etkinliklere katılım incelendiğinde kekemeliği olup okul dışı etkinliklere katılmayan ergenlerin diğer katılımcılardan daha düşük akran ilişkileri puanına sahip olduğu saptanmıştır. Kekemeliği olan ergenlerin KEŞİDA-4 puanları sosyodemografik değişkenlere göre incelendiğinde arada anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Keşida-4 puanları ile akran ilişkileri ölçeği puanları arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Elde edilen bulgular da istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Elde edilen bu veriler kekemelik ve akran ilişkilerinin farklı değişkenler de dahil edilerek araştırılmaya devam edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that individuals with stuttering may have more difficulties in terms of peer relationships and are more likely to be exposed to peer bullying. This study aims to compare the peer relationships of adolescents who stutter and those who do not. Another aim of the study is to examine the relationship between stuttering severity and peer relationship levels of adolescents with stuttering. A total of 82 adolescents, including 41 adolescents who stutter and 41 adolescents who do not stutter, between the ages of 13-15 were included in the study. Personal Information Form, Stuttering Severity Instrument-4 (SSI-4) to measure the severity of stuttering and Peer Relationship Scale to measure peer relationships were used as data collection tools. The statistical analysis of the data obtained was analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. According to the findings of the study, in terms of the total scores of the Peer Relationship Scale of adolescents with and without stuttering, boys with stuttering scored higher in the help sub-dimension score and the total score of the scale. When we analyzed the peer relationships of adolescents who stutter and those who do not, based on sociodemographic data, no significant relationship was found for the age variable. When genders were compared, adolescents who stutter had significantly higher peer relationship scores on the Peer Relationship Scale total score than adolescents who do not stutter. When participation in extracurricular activities was analyzed, it was found that adolescents with stuttering who did not participate in extracurricular activities had lower peer relationship scores than other participants. When the SSI-4 scores of adolescents with stuttering were analyzed according to sociodemographic variables, no significant difference was found. It was examined whether there was a relationship between SSI-4 scores and peer relationship scale scores. No statistically significant difference was observed in the findings obtained. These data show that stuttering and peer relationships should be continued to be investigated by including different variables.