Developing the number sense of a third-grade student with dyscalculia
Üçüncü sınıf diskalkulik bir öğrencinin sayı duyusunun gelişimi
- Tez No: 924891
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu çalışmada, diskalkuli tanısı almış bir 3. sınıf öğrencisinin sayı duyusunun gelişimi şipşak sayılama, basamak değeri ve toplama işlemi etkinliklerini içeren bir dizi öğretim deneyi oturumu aracılığıyla incelenmiştir. Çalışmanın katılımcısı olarak Ankara'da bir özel eğitim kurumuna devam eden ve özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış bir 3. sınıf öğrencisi seçilmiştir. Veriler, ön-test ve son-test görüşmeleri, öğretim deneyi oturumlarının video kayıtları, öğrenci çalışma kâğıtları ve saha notları gibi çoklu kaynaklardan toplanmıştır. Nitel analiz sonuçları, yakınsal gelişim alanı ve Dienes'in Matematiksel Öğrenme Kuramı rehberliğinde aşamalı olarak yapılandırılan öğretim deneyi oturumlarının diskalkulisi olan üçüncü sınıf öğrencisinin sayı duyusunun gelişimine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, öğrencinin öğretim deneyi oturumları boyunca ilerledikçe kavramsal şipşak sayılama becerisini geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, basamak değeri anlayışında ve eldeli toplama işleminde belirgin bir ilerleme kaydedilmiştir. Öğretim deneyi oturumlarında sağlanan destek, öğrencinin akıl yürütme stratejilerini kullanabilmesine de olanak tanımıştır. Şipşak sayılama becerisi ve basamak değeri anlayışının, toplama işlemini desteklediği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, şipşak sayılama, basamak değeri ve toplama işlemi şeklinde sıralı olarak yapılandırılmış öğretim deneyi oturumlarının, diskalkuli tanılı öğrenciler için faydalı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, sayı duyusunu geliştirmeyi hedefleyen öğretmenler ve araştırmacılar için önemli doğurgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the development of number sense of a 3rd-grade student with dyscalculia through a series of teaching experiment sessions incorporating subitizing, place value, and addition activities. A 3rd-grade student diagnosed with specific learning difficulties and attending a special education institution in Ankara was selected as the participant of the study. Data were collected from multiple sources, including pre-test and post-test interviews, video recordings of teaching experiment sessions, student worksheets, and field notes. The results of the qualitative analysis revealed that the progressively structured teaching experiment sessions guided by the zone of proximal development and Dienes' Mathematical Learning Theory contributed to the development of number sense of the third-grade student with dyscalculia. The findings revealed that the student developed conceptual subitizing skill as he progressed through the teaching experiment sessions. In addition, there was a significant improvement in his understanding of place value and addition with carry. The support provided during the teaching experiment sessions also enabled the student to use reasoning strategies. It was observed that subitizing skill and place value understanding supported addition. Therefore, it was concluded that sequentially structured teaching experiment sessions in the order of subitizing, place value, and addition could be beneficial for students with dyscalculia. In that respect, the study has valuable implications for teachers and researchers who aim to develop the number sense of students with dyscalculia.