Exchange rate management as a political survival strategy of the AKP (2021-2023)
AKP'nin iktidarda kalma stratejisi olarak döviz kuru yönetimi (2021-2023)
  1. Tez No: 924892
  2. Yazar: TUBA TOLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 454
Özet
Bu tez, AKP'nin 2023 seçimlerine giden süreçte genişlemeci politikaların maliyetlerini bağımlı ekonomi yapısının kısıtları içinde yönetme çabalarının bir parçası olarak döviz kuru yönetimini nasıl araçsallaştırdığını analiz etmekte ve bu stratejilerde yer alan olası örüntüleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede tez, döviz kuru yönetimi mekanizmalarını AKP'nin iktidarda kalma stratejilerinin bir parçası olarak inceleyerek literatüre katkıda bulunmayı ve bu stratejileri küresel bağlama yerleştirmeyi hedeflemektedir. Tezde, gelişmekte olan ekonomilerdeki iktidarların yapısal kısıtlar çerçevesinde sahip olduğu politika seçeneklerinin anlaşılmasını ve analiz edilmesini kolaylaştıran bir model önerilmektedir. Bağımlı bir ekonomide faaliyet gösteren ve baskın bir iktidarda kalma iradesine sahip bir parti olan AKP'nin, ekonominin bağımlı yapısının dayattığı kısıtlılıkları aşmak amacıyla, Eylül, 2021 ve Mayıs, 2023 arası dönemde döviz kuru yönetimini siyasi beka stratejilerinin bir parçası olarak araçsallaştırmış olduğu ve kurların yükselmesini önlemek amacıyla, zorlayıcı ve teşvik temelli stratejiler izlenmiş olduğu öne sürülmektedir. Bu önlemler, ağırlıklı olarak TCMB, BDDK ve Hazine'nin düzenleyici çerçevesi üzerinden uygulanmış olup, palyatif, manipülatif ve inovatif nitelikleriyle öne çıkmıştır. Bu stratejiler aktörlerin mevcut düzenlemeleri aşma yollarını bulabilmesi ve iktidarın giderek daralan manevra alanı nedeniyle sıklığı ve detayı artan 'mekik düzenlemeler' şeklinde uygulanmış ve neticesinde stratejilerin kısıtlayıcı yönü ağır basmaya başlamıştır. Tezin bir diğer önemli argümanı ise, ekonominin bağımlı yapısı ve bu stratejilerin palyatif ve reaktif doğası nedeniyle, AKP'nin iktidarda kalma stratejilerinin çelişkiler ve tutarsızlıklarla malul olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes how the AKP instrumentalized exchange rate management as part of its efforts of navigating the costs of expansionary policies within the constraints of dependent structure of the economy in the period leading up to 2023 elections and identifies possible patterns embedded in these strategies. Within this framework, this thesis contributes to literature, by analyzing exchange rate management mechanisms as part of political survival strategies of the AKP and aim to locate political survival studies into the global context. The thesis establishes a model that facilitates understanding and analysis of the policy options available to incumbents in developing economies within structural constraints. The central argument of the thesis is that, the AKP, as a party with a dominant political survival incentive, and operating in a dependent economy, instrumentalized exchange rate management as part of its political survival strategies and tried to transcend the constraints of structural dependencies of the economy, by employing coercive and incentive-based exchange rate management strategies and reserve sales of the central bank, which have predominantly been implemented through the regulatory frameworks of the TCMB, BDDK and the Treasury. These measures have predominantly been characterized by their palliative, manipulative, and innovative nature, and often been implemented in a 'shuttle way of regulating' which resulted in 'augmented control over actors'. Another important argument is that contradictions and inconsistencies are intrinsic to the political survival strategies of the AKP, due to the dependent structure of the economy and the palliative, reactive nature of these strategies.