Gastrofizikte bardak renklerinin lezzet algısı üzerine etkisi
The effect of cup colors on flavour perception in gastrophysics
  1. Tez No: 924910
  2. Yazar: ASYA BOZYAZI ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Gastronomi alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak bu disipline bağlı alt alanlar da hızla gelişim göstermektedir. Gastronomi ile psikofizik bilim dallarının birleşimiyle ortaya çıkan gastrofizik kavramı, son yıllarda dikkat çeken ve ilgi gören bir araştırma alanı haline gelmiştir. Gastrofizik yaklaşımı çerçevesinde, gıdalar ile tüketiciler arasındaki etkileşim çok boyutlu olarak ele alınmakta; özellikle algı, duyusal deneyim ve lezzet kavramları üzerine yapılan çalışmalar giderek artmaktadır. Yapılan araştırmalar, bireylerin lezzet algısının yalnızca tat alma duyusuyla sınırlı olmadığını, aynı zamanda görme, işitme ve dokunma gibi diğer duyuların da bu algıyı önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Bu çalışmada, bardak renklerinin içeceklerin lezzet algısı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla deneysel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Lezzet algısında önemli rol oynayan görsel faktörler doğrultusunda, renklerin duyusal algı üzerindeki çağrışımsal etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında 27 yarı eğitimli panelist ile farklı renk bardaklarda ayran tadımı duyusal analiz yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular farklı renk bardaklarda yapılan ayran tadımının bardak renklerine göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı gastrofizik kapsamında renk ve duyusal algı arasındaki ilişkiye odaklanarak bardak renklerinin içeceğin lezzet unsurlarına etkisini görmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma; literatürde sınırlı sayıda bulunan gastrofizik ampirik çalışmalara katkı sağlayacağı, duyular ve lezzet algısı üzerine çalışma yapmak isteyen araştırmacılara faydalı olacağı düşüncesiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developments in the field of gastronomy, sub-fields related to this discipline are also developing rapidly. The concept of gastrophysics, which emerged with the combination of gastronomy and psychophysics, has become a research area that has attracted attention and interest in recent years. Within the framework of the gastrophysics approach, the interaction between foods and consumers is handled in a multidimensional manner, and studies on the concepts of perception, sensory experience and flavor are increasing. Studies show that individuals' perception of flavor is not only limited to the sense of taste, but also other senses such as sight, hearing and touch significantly affect this perception. In this study, an experimental research was conducted to examine the effect of cup colors on the taste perception of beverages. In line with the visual factors that play an important role in flavor perception, the associative effects of colors on sensory perception were evaluated. Within the scope of the research, tasting of buttermilk in different colored glasses with 27 semi-trained panelists was carried out using sensory analysis method. The findings revealed that tasting of buttermilk in different colored glasses varied according to the color of the glasses. The aim of this study was to focus on the relationship between color and sensory perception within the scope of gastrophysics and to see the effect of glass colors on the flavor elements of the beverage. The study was conducted with the idea that it will contribute to the limited number of gastrophysical empirical studies in the literature and will be useful for researchers who want to study on senses and flavor perception.