The unpredictable outcomes of external military efforts: A comparative analysis of US's intervention in Afghanistan (2001-2022) and Türkiye's cross-border military operations in Syria (2016-2022)
ABD'nin Afganistan müdahalesi (2001-2022) ve Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği sınır-ötesi askeri harekatların (2016-2022), yabancı askeri faaliyetlerin öngörülemez sonuçları bakımından karşılaştırılmalı analizi
- Tez No: 924909
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu tez çalışması; devletlerin bir başka devletin ülkesinde icra ettiği askeri faaliyetleri ve bu müdahaleye maruz kalan devletler ile müdahaleyi gerçekleştiren devletler açısından ortaya çıkan sonuçları incelemektedir. Bu maksatla çalışmanın odağını yabancı ülkelerin askeri operasyonlarını tetikleyen gerekçeler ile bu operasyonların ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlar oluşturmaktadır. Bu hususların incelenmesi maksadıyla ABD'nin Afganistan'a 2001 yılında yaptığı askeri müdahale ile Türkiye'nin 2016 yılı sonrasında Suriye'nin Kuzeyinde icra ettiği askeri operasyonlar birer vaka çalışması olarak detaylı şekilde analiz edilmiştir. Her iki vaka, stratejik hedeflere tam olarak ulaşılmasını engelleyen faktörler ve operasyonların ekonomik ve insani sonuçları bakımından incelenmiştir. Yapılan çalışmalar ışığında devletlerin yabancı askeri müdahaleleri insani kaygılardan çok milli çıkarlarını gerçekleştirmek için yaptığı ancak yapılan bu müdahaleler sonucunda hem müdahale eden devlet hem de müdahaleye maruz kalan devlet için olumsuz sonuçlar ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır. ABD'nin Afganistan müdahalesi ve Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştirdiği askerî harekâtlar, sebep ve sonuçları itibariyle büyük farklılıklar içermektedir. Bununla birlikte iki devletin de muhataplarına yönelik askeri üstünlükleri nedeniyle taktik hedeflere ulaşmakta zorluk yaşamaması, her iki tarafında uzun vadede büyük ekonomik ve insani kayıplar ve iç ve dış politikada doğrudan güvenlik eksenli politikalar izlenmesi gibi olumsuz neticelerle karşılaşması gibi bazı ortak özellikler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines states' military interventions in other countries and their negative consequences on both intervened and intervenor parties. To this end, this study focuses on the triggering factors and negative consequences of foreign military interventions. To make such an analysis, the US's Afghanistan intervention in 2001 and Türkiye's military operations in northern Syria after 2016 were examined in detail as case studies. Both cases are investigated to identify the underlying factors preventing the US and Türkiye from reaching their strategic objectives to the full extent, as well as their adverse humanitarian and economic costs. It is argued that states embrace military interventions to realize their national goals rather than humanitarian concerns; nevertheless, these efforts cause negative consequences for both intervened and intervenor countries. The US intervention in Afghanistan and Türkiye's military operations are fundamentally different from each other in terms of motives and results. Nevertheless, both bear some similarities in that these countries have reached their tactical objectives easily thanks to their military superiority, but they have encountered various negative consequences in the long term, such as great humanitarian and financial losses and the securitization of foreign and domestic policies.