Huzurevinde kalan yaşlı bireylere uygulanan anımsama terapisinin konstipasyon ve genel konfor üzerine etkisi
  1. Tez No: 925001
  2. Yazar: KEVSER KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma yaşlı bireylere uygulanan Anımsama Terapisinin, Konstipasyon Ciddiyeti ve Genel konfor üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak, Haziran 2023- Şubat 2025 tarihleri arasında Giresun Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşayan, Standardize Mini Mental Test (SMTT-E) eşik değeri 24 ve üzerinde olan, 36 Müdahale ve 34 Kontrol grubu olmak üzere 70 yaşlı bireyle yürütülmüştür. Veriler Sosyo-demografik Bilgi Formu, Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi için SPSS (Statistical Package of Social Sciences) 23.0.2. paket programı kullanılmıştır. Araştırmada müdahale grubundaki yaşlılar 5'er kişilik gruplara ayrılmış ve 5 hafta boyunca haftada iki gün, toplam 10 oturum Anımsama Terapisi uygulanmıştır. Müdahale grubunda terapi sonrası Genel Konfor Ölçeği toplam puanı, Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği toplam puanı, Dışkı Tıkanıklığı, Kalın Barsak Tembelliği, Ağrı alt boyutu puanında istatistiksel olarak anlamlı azalma saptanmıştır. Müdahale grubu, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği alt boyutlarından Ağrı puanının müdahale grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı azaldığı ve Genel Konfor Ölçeği alt boyutlarından Fiziksel Konfor alt boyutu puan ortalamasının müdahale grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı arttığı saptanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda huzurevlerinde yaşlılarda konstipasyon sorununu azaltmak ve konforu artırmak için Anımsama Terapisinin hemşireler tarafından kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to evaluate the effects of Reminiscence Therapy applied to elderly individuals on Constipation Severity and General Comfort with 70 elderly individuals, 36 in the Intervention group and 34 in the Control group, living in Giresun Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center between June 2023 and February 2025, with a Standardized Mini Mental Test (SMTT-E) threshold value of 24 and above. Data were collected with the Socio-demographic Information Form, Constipation Severity Scale and General Comfort Scale. SPSS (Statistical Package of Social Sciences) 23.0.2. analysis program was used to analyze the research data. In the study, the elderly in the intervention group were divided into groups of 5 and a total of 10 sessions of Reminiscence Therapy were applied two days a week for 5 weeks. In the intervention group, a statistically significant decrease was found in the total score of the General Comfort Scale, the total score of the Constipation Severity Scale, the score of the Stool Obstruction, the Large Intestinal Laziness, and the sub-dimension score of Pain after therapy. When the intervention group was compared with the control group, it was found that the Pain score from the sub-dimension of the Constipation Severity Scale decreased statistically significantly in favor of the intervention group and the mean score of the Physical Comfort sub-dimension of the General Comfort Scale increased statistically significantly in favor of the intervention group. As a result of this study, it was suggested that Reminiscence Therapy should be used by nurses in nursing homes to reduce the problem of constipation and increase comfort in the elderly.