Türkiye'de sağlıkta dijital dönüşüm süreci: Aile sağlığı merkezleri üzerine bir alan araştırması
Digital transformation process in healthcare in Turkey: A field study on family health centers
  1. Tez No: 925002
  2. Yazar: İLAY DUYMAZ HASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NADİ LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, aile sağlığı merkezlerinde dijital dönüşüm sürecinin nasıl olduğunu aile hekimlerinin bakış açısından sunmayı amaçlamaktadır. Günümüzde tüm sektörleri etkisi altına alan dijital dönüşüm, birinci basamak sağlık hizmeti sunan aile sağlığı merkezlerinde de köklü değişimlere yol açmaktadır. Bir kurumun etkinliği ve verimliliği dijital olgunluk düzeyi ile doğru orantılı kabul edilirken, aile sağlığı merkezlerinin dijital dönüşüm sürecini ve yaşadığı değişimi açıklamak önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, bahsedilen değişimin etkileri aile hekimlerinin görüşlerinden elde edilen veriler ışığında ortaya koyulmuştur. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Aile hekimlerinin görüşleri, yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan içerik analizi sonucunda aile hekimlerinin görüşlerine göre dijital dönüşüm süreci; sunulan sağlık hizmetlerine etkileri, hekime etkileri, politika belirleyicilerin rolü ve hekimlerin öneri ve şikayetleri olmak üzere 4 tema altında incelenmiştir. Araştırma bulguları, dijital dönüşümün aile sağlığı hizmetlerine ve aile hekimlerinin deneyimine etkilerini görmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca politika belirleyicilere ve kamu yöneticilerine süreci değerlendirme ve yeni strateji ve uygulamalar geliştirme konusunda yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to present the digital transformation process in family health centres from the perspective of family physicians. Today, the digital transformation process, which affects all sectors, leads to radical changes in family health centres that provide primary health care services. While the effectiveness and efficiency of an institution is considered to be directly proportional to its digital maturity level, it has become important to explain the digital transformation process of family health centers and the change they have experienced. In this study, the effects of the aforementioned change are revealed in the light of the data obtained from the opinions of family physicians. The study is conducted using phenomenological design, one of the qualitative research methods. The opinions of family physicians are collected through semi-structured interview technique and analyzed by content analysis method. As a result of the content analysis according to the opinions of family physicians, the digital transformation process was analyzed under 4 themes: its effects on the health services provided, its effects on physicians, the role of policy makers, and physicians' suggestions and complaints. The research findings help to see the effects of digital transformation on family health services and family physician's experience. It may also help policy makers and public administrators to evaluate the process and develop new strategies and practices.