Türk toplumunda kadın algısının oluşumunda kadının rolü
The role of women in the formation of the perception of women in Turkish society
  1. Tez No: 925037
  2. Yazar: FATMA ZELİHA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Teknik, ekonomik ve sosyolojik birtakım değişimlerin ardından 20. Yüzyıl ve sonrası kadın konusunun fazlaca tartışıldığı bir dönem olmuştur. Batı'da başlayan kadın çalışmaları Türkiye'de de etkisini göstermiş ve Türk toplumunda kadınların kimliği, statüsü ve rolleri üzerinde tartışmalar başlamıştır. Türk toplumunda kadın algısının oluşumunda din, kültür, demografik ve iktisadi yapısının yanında kadınların kendi zihin dünyalarının ve inşa edilen kadınlık algısının etkisi büyüktür.“Türk Toplumunda Kadın Algısının Oluşumunda Kadının Rolü”isimli bu çalışmada, toplum, toplumsallaşma, iktidar, yabancılaşma kavramları üzerinde bir kavram haritası oluşturulmuş; özellikle kadının bireysel varlığına yabancılaşması üzerinde durulmuştur. Çalışmanın alan araştırmasını oluşturan kısmında var olduğu düşünülen cinsiyet eşitsizliklerinin kadınlar tarafından nasıl algılandığı ve bir sonraki kuşağa aktarım biçimleri üzerinde durulmuştur. Kadınların toplumsal cinsiyet, cinsiyet rolleri, şiddet ve feminizm konuları hakkındaki görüşleri analiz edilirken, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini oluşturan unsurların neler olduğu irdelenmiştir. Katılımcı kadınların, kısmen de olsa ataerkil kodlardan kurtuldukları, kendilerine yapılan eşitsizlikleri kızlarına uygulamadıkları yine de bu anlayışla yaklaştıkları kız çocuklarını koruyup kollamak, gözetmek adına yaşamlarını kısıtladıkları görülmektedir. Bu eşitsizliklerin altında gelenek, din ve kültürün yanında güvenlik endişesi de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
After some technical, economic and sociologic changes, 20th century and later became a period which the issue of women was discussed a lot. Women's studies, which started in the West, also showed their influence in Turkey, and that started discussions on the identity, status and roles of women in Turkish society. In addition to religion, culture, demographic and economic structure, women's own mentality and the constructed perception of femininity had great impact on the perception of women in Turkish society. In this study titled“The Role of Women in The Formation of The Perception of Women in Turkish Society”a concept map was created on the concepts of society, socialization, power and alienation, and especially the alienation of women from their individual existence was emphasized. In the part of the study that constituted the field research the focus is on how gender inequalities that are thought to exist are perceived by women and how they are transmitted to the next generation. While the opinions of women on gender, gender roles, violence and feminism were being analyzed, the factors which caused gender inequality were examined. It is seen that the partipicating women, a least partially, got rid of patriarchal codes, did not impose the inequalites that were imposed on them on their daughters, approached hem with this understanding, but still restricted their lives in order to protect them. Underlying these inequalities lies the concern for security as well as tradition, religion and culture.