ChatGPT as a language teacher and a practice tool: An exploratory study
Yabancı dil öğretmeni ve dil pratiği aracı olarak ChatGPT: Keşfedici araştırma
  1. Tez No: 925036
  2. Yazar: ŞEVVAL ERTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapay zeka hayatımızın her alanını geri döndürülemez bir biçimde değiştirdi. Teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmek için biz öğretmenler, öğrencilerimizin öğrenme yollarını yenilikçi metodlar bularak desteklemeliyiz. Bu çalışmanın amacı İngiliz dili öğrenen kişilerin ChatGPT-3.5'i dil pratiği aracı olarak kullanmaları sonucu ChatGPT'nin dil öğrenimindeki rolü hakkındaki fikirlerini, ChatGPT'nin katılımcıların işlevsel İngilizce dil becerilerini ne kadar geliştirebildiğini, ve hangi dil becerilerinin gelişmesinde ne derece etkili olduğunu araştırmaktır. Bu çalışma yapay zeka araçlarını dil pratiği aracı olarak kullanmanın dil öğrenme süreçlerine ne derece katkıda bulunabileceği konusunda önemli bir perspektif sunmaktadır. Bu çalışma bir keşfedici araştırmadır. Çalışma verileri testler, anketler ve yarı yapılandırılmış görüşme aracılığı ile toplanacaktır. Elverişlilik örnekleme yöntemi kullanılarak 10 İngilizce öğrenen kişi katılımcı olarak seçilmiştir. 10 hafta süren bu çalışmada, her hafta işlevsel bir İngilizce konusu işlenen her dersin sonunda, katılımcılara işlenen konuyla ilgili ChatGPT ile yazılı olarak sohbet etmelerini gerektiren bir ödev verilmiştir. Araştırmacı, katılımcıların ilerlemesini yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğretmen notları ve katılımcıların ödevleri aracılığıyla takip etmiştir. 10 haftanın sonunda, çalışmanın başında uygulanan yazma ön testi, yazma son testi olarak yeniden uygulanmış ve gelişimleri analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, ChatGPT'nin kişiselleştirilmiş ihtiyaç analizi yapma ve insana benzer niteliklere sahip olma açısından eksiklikleri olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, erişilebilir, etkileşimli olup anında geri bildirim sunarak öğrencilerin yazma, okuma ve konuşma becerilerini özellikle işlevsel İngilizce konusunda geliştirebileceği ortaya çıkmıştır. Düzenli kullanılması durumunda, öğrencinin cümle yapısı, kelime dağarcığı ve gerçek hayatta iletişim kurma konusunda güvenini artırabileceği bulunmuştur. Bazı sınırlamalarına rağmen, ChatGPT, geleneksel dil öğretim yöntemlerine oldukça katkı sağlayıp, dil becerilerini geliştirme ve pratik dil kullanımı için dinamik bir platform sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence has changed each part of our lives irreversibly. In order to keep up with technological developments, as teachers, we have to support our students' learning paths by finding innovative methods. The purpose of this study is to investigate the opinions of English language learners on the role of ChatGPT-3.5 in language learning as a result of using ChatGPT as a language practice tool, to what extent ChatGPT improves language learners' functional English skills, which language skills ChatGPT improves and to what extent it is effective. The present study offers an essential perspective on the extent to which using artificial intelligence tools as language practice tools can contribute to language learning processes. This is an exploratory study. The data were collected through tests, scales, questionnaires, and semi-structured interviews. 10 English language learners were chosen as the participants by using convenience sampling. In this study, which lasted for 10 weeks, each lesson in which a functional English topic was covered each week, each participant was given an assignment related to the topic covered, in which they needed to chat via ChatGPT in written form. The progress was checked by the researcher through semi-structured interviews, teacher notes and participants' assignments. At the end of 10 weeks, the writing pre-test that was used before the study was re-administered as writing post-test and their development was analyzed. The results of the study indicate that it lacks personalized need analysis and human-like qualities; however, it is accessible and interactive, and it provides instant feedback, which might contribute to the improvement of learners' writing, reading, and speaking skills, particularly in functional English. Regular use may help improve sentence structure, expand vocabulary, and boost confidence in real-world communication. Despite some limitations, ChatGPT serves as a valuable supplement to traditional methods by offering a dynamic platform for language skill development and practical language use.