The situation of refugee children in Turkey: Challenges to the integration of Syrian refugee children into the Turkish society
Türkiye'deki mülteci çocukların durumu: Suriyeli mülteci çocukların Türk toplumuna entegrasyonundaki zorluklar
- Tez No: 925038
- Danışmanlar: DR. LECTURER NAZLI ÇAĞIN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Suriye çatışması nedeniyle yerlerinden edilen Suriyeli mülteci çocukların Türk toplumuna entegrasyonunu incelemektedir. Araştırma, onların karşılaştığı zorluklara ve bu engelleri ele almak için uluslararası hukuki çerçeveler ile ulusal politikaların kesişimine odaklanmaktadır.. Çalışmada Tanımlayıcı-Analitik bir yaklaşım benimsenmiş; hukuki metinler, uluslararası sözleşmeler, ulusal politikalar, akademik literatür ve uluslararası kuruluşlardan elde edilen ikincil veriler sentezlenmiştir. Ayrıca, bağlam sağlamak ve analizi desteklemek amacıyla istatistiksel bilgilerden yararlanılmaktadır. Temel bulgular, dil engelleri, ayrımcılık, eğitime sınırlı erişim ve sosyo-ekonomik kırılganlıkların entegrasyon sürecini önemli ölçüde engellediğini ortaya koymaktadır. Türkiye, çeşitli hukuki ve eğitimsel girişimler başlatmış olsa da mülteci çocukların özel ihtiyaçlarını karşılamakta eksiklikler devam etmektedir. Bu çalışma, uluslararası kuruluşlar, STK'lar ve ev sahibi hükümetler arasında iş birliğini içeren kapsamlı ve kapsayıcı bir entegrasyon stratejisinin kritik rolüne vurgu yapmaktadır. Mevcut eşitsizlikleri gidermek, sosyal uyumu artırmak ve Suriyeli mülteci çocukların Türk toplumuna başarılı bir şekilde dahil edilmesini kolaylaştırmak için hedefe yönelik müdahaleler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the integration of Syrian refugee children into Turkish society following their displacement due to the Syrian conflict. It focuses on the challenges they face and the intersection of international legal frameworks with national policies in addressing these obstacles. The research employs a Descriptive-Analytical Approach, synthesizing legal texts, international conventions, national policies, academic literature, and secondary data from international organizations. It also benefits from statistical information to provide context and support the analysis. Key findings reveal that language barriers, discrimination, limited access to education, and socio-economic vulnerabilities significantly impede the integration process. While Turkey has introduced various legal and educational initiatives, gaps persist in meeting the specific needs of refugee children. This study emphasizes the critical role of a comprehensive and inclusive integration strategy that involves collaboration among international organizations, NGOs, and host governments. It advocates for targeted interventions to address existing disparities, enhance social cohesion, and facilitate the successful inclusion of Syrian refugee children into Turkish society.