The effect of export on firm financial performance
İhracatın firma finansal performasına etkisi
- Tez No: 925043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, ihracat yoğunluğunun firmaların finansal performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Analizde 2005-2019 döneminde Borsa İstanbul'da listelenen imalat sektöründeki 208 ihracatçı firmanın verileri kullanılmıştır. Bağımlı değişken olan finansal performans, faaliyet karı kullanılarak ölçülmüştür ve anabağımsız değişken ihracat yoğunluğudur. Çalışma, klasik panel veri regresyon analizi yoluyla, ihracat faaliyetlerinin finansal performans üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Ancak, daha yüksek borç seviyelerinin performans üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etkisi vardır. Firma büyüklüğü ve yaşı pozitif ancak istatistiksel olarak önemsiz etkiler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of export intensity on the financial performance of firms. The analysis employed data from 208 exporting firms in the manufacturing sector listed on Borsa Istanbul during the period 2005-2019. The dependent variable, financial performance, was measured using operating profit. The main independent variable is export intensity. Through panel data regression analysis, the study found that export activities have a statistically significant and positive impact on financial performance. However, higher debt levels have a statistically significant negative effect on performance. Firm size and age exhibit positive but statistically insignificant effects.