Absürd tiyatro bağlamında Samuel Beckett'ın Godot'yu Beklerken oyunu üzerine bir enstalasyon uygulaması
An installation application on Samuel Beckett's play Waiting for Godot in the context of theater of the absurd
  1. Tez No: 925044
  2. Yazar: HANDE DÜRDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA KULLUK YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Absürdün varoluşçu felsefeyle olan etkileşimiyle birlikte meydana gelme sürecini işleyerek, Absürd tiyatroya örnek olan başlıca oyunlardan biri olan Godot'yu Beklerken tiyatro oyunu ile ilgili yapılacak olan bir enstalasyon çalışmasını temel alır. Varoluşçu felsefe bu dünyadaki insanın yerini sorgulayan ve varlığın bilinemezliği düşüncesini temel alan bir felsefedir. İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaşayan insanların varlıklarını sorguladıkları çaresizlik yıllarında yaygın olan düşünce de varoluşçuluk düşüncesidir. Dolayısıyla absürd tiyatronun çıkışı da bu süreçle bağlantılı olarak incelenmektedir. Absürd düşüncenin meydana gelişine sebebiyet veren savaş ortamı Samuel Beckett gibi absürt düşünceyi benimseyen yazarları meydana getirmiştir. Varoluşçuluk gibi absürd tiyatro da insana yönelmiştir. Her ne kadar benzer görünseler de absürd tiyatro yazınsal ve içeriksel anlamda kural tanımaz tutumu ile varoluşçu oyunlar ile arasında fark yaratmıştır. Absürde tiyatronun önde gelen yazarlarından biri olan Samuel Beckett oyun yazarlığı ve sahnelemeye getirdiği yenilikçi düşünceleriyle farklılık yaratmayı başarmış yazarlardandır. Samuel Beckett'in tiyatroya kazandırdığı absürt eserlerden“Godot'yu Beklerken”oyunu insanın dünyada terkedilmiş insanların oradaki çırpınış ve kurtulma çabalarını işler. Onları oradan kurtaracak olan bir kurtarıcıyı, yani Godot'yu beklerler ancak her ne kadar bekleseler de Godot gelmeyecektir. Samuel Beckett'in bu oyunda yarattığı sonsuz bir bekleyişi işleyen çaresizlik ortamı“Beklemek”başlığı altında bir enstalasyon konusu olarak işlenecektir.
Özet (Çeviri)
This study is based on an installation study to be done on the play Waiting for Godot, one of the main plays that exemplify the Absurd theater, by examining the process of the Absurd's interaction with existential philosophy. Existential philosophy is a philosophy that questions the place of humans in this world and is based on the idea of the unknowability of existence. The idea that was widespread during the years of desperation when people living in the Second World War questioned their existence was existentialism. Therefore, the emergence of the absurd theater is also examined in connection with this process. The war environment that gave rise to the absurd thought gave rise to writers such as Samuel Beckett who adopted the absurd thought. Like existentialism, the Absurd theater also focused on humans. Although they seem similar, the Absurd theater made a difference from the existential plays with its unruly attitude in terms of literature and content. Samuel Beckett, one of the leading writers of the Absurd theater, is one of the writers who managed to make a difference with the innovative ideas he brought to playwriting and staging. One of the absurd works that Samuel Beckett brought to the theater, the play“Waiting for Godot”deals with the struggle and escape efforts of people abandoned in the world. They wait for a savior, Godot, who will save them from there, but no matter how much they wait, Godot will not come. The helpless atmosphere that Samuel Beckett created in this play, which deals with an endless waiting, will be handled as an installation subject under the title“Waiting”.