Impact of management structure on R&D investment and innovation outcomes in family firms
Aile işletmelerindeki yönetim yapısının Ar-Ge yatırımı ve inovasyon sonuçları üzerindeki etkisi
- Tez No: 925055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL KELEŞ TAYŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, yönetim yapısının -özellikle, sadece aile yönetimi, karma yönetim (hem aile üyelerini hem de dış yöneticileri içeren) ve dış yönetim- ile yönetilen aile şirketlerindeki inovasyon girdileri ve çıktıları üzerindeki etkisini incelemektedir. Mannheim İnovasyon Panelinden (MIP) elde edilen dört yıllık panel verilerini kullanan araştırma, yönetim yapılarının toplam inovasyon harcamaları ve Ar-Ge harcamaları gibi inovasyon girdilerinin yanı sıra yeni veya geliştirilmiş ürünlerden elde edilen ciro ve pazardaki yenilikler de dahil olmak üzere inovasyon çıktılarını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Önceki çalışmalar (Decker & Günther, 2017) aile şirketlerinde yönetim ve inovasyon arasındaki ilişkiyi araştırmış olsa da bu çalışma bu ilişkilerin gelişimini anlamak için panel verilerini inceleyerek bu çalışmayı genişletmektedir. Bu çalışma, hem Sosyo-Duygusal Zenginlik (SEW) teorisini hem de Vekalet Teorisini entegre ederek, aile şirketlerindeki farklı yönetim yapılarının zaman içinde inovasyonu nasıl etkilediğine dair kapsamlı bir bakış açısı sunmakta, inovasyon girdisi ve çıktısı hakkında içgörüler sunmakta aynı zamanda aile dinamiklerinin ve kontrolünün bu sonuçları şekillendirmedeki rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of management structure—specifically, only managed by family members and mixed management (including both family members and external managers), and external management—on innovation inputs and outputs in family firms. Four years of panel data from the Mannheim Innovation Panel (MIP) have been used to investigate how managerial structures influence innovation inputs, such as total innovation expenditures and R&D expenditures, and innovation outputs, including turnover from new or improved products and innovations in the market. Previous studies (Decker & Günther, 2017) have investigated the relationship between management and innovation in family firms. However, this study has extended these works by analyzing panel data to understand how these relationships evolve. By integrating Socio-Emotional Wealth (SEW) theory and Agency Theory, the effects of different management structures in family firms on innovation have been comprehensively examined. The study provides insights into the impact of innovation inputs and outputs highlights how family dynamics and control shape these outcomes.