Effects of the Arab-Islamic world on the encyclopaedists of Medieval Britain
Ortaçağ Britanyası'nın ansiklopedilerinde Arap-İslam tesiri
- Tez No: 925071
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Science and Technology, History, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Tarih boyunca Akdeniz havzası birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İslam'ın doğuşuyla birlikte bu bölge daha fazla kültürlerarası etkileşime sahne olmuştur. Bu etkileşimler yalnızca İslam biliminin ilerlemesine katkı sağlamakla kalmamış, aynı zamanda Avrupa'ya uzanmasının önünü açmıştır. Bu tezin amacı, İslam bilim insanları tarafından kaleme alınan eserlerin 13. yüzyıl Britanyası'nda yazılan ansiklopediler üzerindeki etkisini incelemek ve bu eserlerin hangi kanallar aracılığıyla aktarıldığını açıklamaktır. Bu araştırmayı yürütmek amacıyla tez, Latin elyazmaları ile Arapça risaleler arasındaki birebir veya yakın paralellikleri tespit edebilmek için karşılaştırmalı metin analizi, kaynak eleştirisi, filolojik analiz ve tarihsel analiz gibi çeşitli yöntemleri kullanmaktadır. Tezin kapsamı, 13. yüzyıl Britanyası'nda yazılan ansiklopediler ve İslam bilim insanlarının eserleri ile sınırlıdır. Öte yandan, analiz konusu olan bazı elyazmaları eksik veya kayıp olduğundan, araştırma ayrıca sonraki dönem çevirilerine, tıpkıbasım nüshalara veya modernleştirilmiş transkripsiyonlara da dayanmaktadır. Araştırma soruları ise üç temel soruya odaklanmaktadır. Öncelikle, Bartholomeus Anglicus'un De proprietatibus rerum, Roger Bacon'un Opus majus ve Alexander Neckam'ın De naturis rerum gibi ansiklopedilerinde Afrikalı Konstantin'e atfedilen bilgilerin kaynağının İslam bilim insanları olup olmadığı ve eğer öyleyse, hangi eserlerinden türediğini incelemektedir. Analizler, ilgili atıfların büyük ölçüde İbnü'lCezzâr'ın Zād al-Musāfir, Ali bin Abbas el-Mecusi'nin Kitâb al-Mâlikî ve Huneyn bin İshak'ın Kitâb al-Ashr Maqâlât fil-'Ayn adlı eserlerine dayandığını güçlü bir şekilde ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu fikirlerin İslam topraklarından Britanya'ya nasıl ulaştığı bu tezin diğer bir araştırma konusudur. Çalışma, söz konusu eserlerin özellikle Bağdat ve Kayrevan'daki Beytü'l-Hikme merkezlerinden hareketle Salerno, Monte Cassino ve Afrikalı Konstantin'in de dahil olduğu gezgin bilim insanları aracılığıyla Britanya'ya ulaştığını göstermektedir. Akdeniz'e dair bu aktarım güzergâhlarını belirleyerek bu tez ne Avrupa merkezli ne de tamamen Doğu odaklı bir yaklaşım benimsemektedir. Aksine, Ortaçağ bilim dünyasının disiplinlerarası niteliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Mediterranean basin has served as a home for many civilizations. With the birth of Islam, it became a stage for more cross-cultural interactions. These interactions not only helped the advancement and sophistication of Islamic science but also set the course for the emergence of its traces in Europe. The aim of this thesis is to examine the influence of works written by Islamic scholars on encyclopedias written in 13th-century Britain and elucidate the channels through which it was transmitted. In order to conduct the research, the thesis employs multiple methods, such as comparative textual analysis, source criticism, philological analysis, and historical analysis to find identical or close parallels between Latin manuscripts and Arabic treatises. As for the limitations, this thesis is limited to 13th-century British encyclopedias and Islamic scholars' works. On the other hand, some manuscripts subject to the analysis are missing or incomplete, therefore the research also relies on the latterly translated versions, facsimiles or modernized transcriptions. Regarding the research questions, this thesis focuses on three questions. It probes whether information attributed to Constantinus Africanus in encyclopedias such as Bartholomeus Anglicus's De proprietatibus rerum, Roger Bacon's Opus majus, and Alexander Neckam's De naturis rerum originates from Islamic scholars, and if yes, what specific works they are. The analysis strongly suggests that the related attributions derive heavily from Ibn al-Jazzar' Zād al-Musāfir, Al-Majusi's Kitab al-Maliki, Hunayn ibn Ishaq's Kitab al-Ashr Maqalat fil-Ayn. Also, it investigates how these ideas travelled from Islamic lands to Britain, and these works route from Islamic centers, particularly Baghdad's and Kairouan's Bayt alHikmahs to Britain via Salerno, Monte Cassino, and travelling scholars, one of whom is Constantinus himself. By recording these transmission routes pertaining to the Mediterranean, the thesis achieves balance as it is neither Eurocentric nor fully Eastern. Rather, it reveals interdisciplinary medieval scholarship.