Effectiveness of language awareness of English prep class university students on foreign language learning
İngilizce hazırlık sınıfı ünıversite öğrencilerinin yabancı dil öğrenmede dil farkındalığının etkinliği
  1. Tez No: 925072
  2. Yazar: CEMRE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bir dili öğrenmek, öğrencilerin dil farkındalığı ve yabancı dil öğrenimi için önemli bir konu olarak düşünülebilir. Öğrenciler bazen neden öğrendiklerini veya dil kullanımları veya seçimleri üzerinde ne gibi bir etkiye sahip olduklarını bilmeden bir dili öğrenebilirler. Bu nedenle bu çalışma, hazırlık sınıfında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin dil farkındalığı bilgisini ortaya çıkarmak veya geliştirmek ve bunun yabancı dil öğrenimi üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Bu nitel araştırmada, ileri düzeyde İngilizce öğrenen öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve konu ile ilgili yazdıkları yazılar toplanmıştır. Daha sonra, katılımcıların yorumlarının tematik analizi, toplanan verilerin ana temalarını ve alt temalarını ortaya çıkarmıştır. Tematik analiz yoluyla, öğrencilerin dilin faydalarına ve önemine atıfta bulunarak dil farkındalığını ve dilde dilsel ve kültürel farkındalığı gösterdikleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin dil öğrenmeyle ilgili stratejiler ve aktiviteler önerme farkındalığı da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For learners' language awareness, learning a language could be seen as a major topic. It is possible for students to learn a language without understanding the purpose of their studies or the factors that affect their language choices or usage. Therefore, this study has been conducted to elicit or foster the knowledge of language awareness of the university students studying prep-school and to demonstrate its effect on foreign language learning. With the help of the advanced learners of English, semi-structured interviews and narratives have been collected through this qualitative research. Subsequently, thematic analysis of the participants' reviews has revealed the main themes and sub-themes of the collected data. By means of thematic analysis, it has been concluded the learners demonstrate language awareness by referring to its benefits and importance as well as linguistic and cultural awareness in language. Moreover, it has been observed the awareness of suggesting the strategies and activities regarding learning languages.