The impact of economic diplomacy on South Korea in the Post-Cold War era: Focusing on Asia-Pacific Region
Soğuk Savaş sonrası dönemde Güney Kore'de ekonomik diplomasi'nin etkisi: Asya-Pasifik Bölgesine odaklanma
  1. Tez No: 925095
  2. Yazar: İLAYDA MELİKE YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Japonya'nın teslim oluşunun ardından yarımada 38. Paralelden ikiye bölünmüştür. Ülkenin güneyi ABD'ye, kuzeyi ise Sovyetlere verilmiş ve geri alınan topraklarda onlara bağımlı hükümetler kurulmuştur. Soğuk Savaş'ın sessizliğini bozan ilk sıcak çatışma olan Kore Savaşı, Kuzey Kore ordusunun 1950'de Güney'i işgal etmesiyle başlamıştır. Sovyetler ve ABD haricinde, Kuzey Kore'yi destekleyen Çin'in ve Güney Kore'ye yardım eden BM'nin dâhil olmasıyla olaylar uluslararası kamuoyunda farklı bir boyuta taşınmıştır. BM ile Kuzey Kore ve Çin arasında 1953 yılında Panmunjom Ateşkes Antlaşması'nın imzalanmasıyla üç yıldır süren çatışma nihayet sona ermiş, iki tarafta da milyonlarca insan ölmüş ve yarımada tarumar olmuştur. İki tarafın liderleri de ülkelerinden savaşın izlerini silmek ve tekrar ayağa kaldırmak için hem sosyo-ekonomik hem de politik kararlar almaya başlamıştır. Başkan Park, savaşın ekonomi üzerindeki maliyetlerini telafi etmenin tek yolunun, modası geçmiş İİS Modelini bırakıp yerine İOS Modelini uygulamak olduğunu fark etmiştir. Güney Kore, bir zamanlar en fakir ülkelerden biriyken, eşsiz ekonomik başarısıyla dünyanın en çevik büyüyen ekonomisi haline gelmiştir. Bu tezin başlangıç noktası, 1990'lardan bu yana küreselleşmeyle tek bir ekonomik sistemle bütünleşmiş diğer Asya-pasifik bölgesi gibi, Güney Kore'nin de uluslararası sistemde hızla yaygınlaşan ekonomik rasyonalite ve neo-liberal değerlerin etkisine girdiği ve her şeyden önce ekonomik çıkarları ve göreceli ekonomik gücü öncelediği varsayılmıştır. Böylece, yumuşak güç kullanarak ve karşılıklı ekonomik bağımlılık yaratarak yoğun ekonomik ilişkiler kurmuştur. Bu bağlamda tez,“Güney Kore'nin Asya-Pasifik bölgesiyle olan finansal ve ticari işbirliği ülkedeki kalkınma sürecine ne ölçüde katkıda bulunmuştur ve ekonomik diplomasi bu süreci nasıl etkileşmiştir?”sorusuna dayanmaktadır. Bu nitel vaka çalışması, Kore hükümetinin 1997-2008 yılları arasında neo-liberalizmin yarattığı finansal krizleri nasıl başarıyla aştığını ikincil kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After Japan's surrender in 1945, the peninsula was divided into two along the 38th parallel. The southern of the country was given to the USA, while the northern half was given to the Soviets, establishing governments dependent on them on the recaptured lands. The Korean War, the first hot conflict to break the silence of the Cold War, began when the North Korean army invaded the South in 1950. Apart from the Soviets and the USA, the events were taken to a different dimension in international public opinion after the involvement of China, which supported North Korea, and the UN, which aided South Korea. After signing of the Panmunjom Armistice Agreement between the UN and North Korea and China in 1953, the three-year conflict finally came to an end, millions of people died on each side, and the peninsula was devastated. The leaders of both sides began to make both socio-economic and political decisions to erase the traces of the war from their countries and to get back on their feet. President Park realized that the only way to compensate the costs of the war on economy was to put aside the outdated ISI Model and implement the EOI Model in its place. South Korea has become the agile-growing economy in the world with peerless economic achievements, once it was of the poorest countries. As a starting point of the thesis, it has been assumed that South Korea, like other Asia-Pacific region that have been integrated into a single economic system by globalization since the 1990s, has come under the influence of economic rationality and the neo-liberal paradigm that have become progressively widespread in the international system, and that it has prioritized economic interests and relative economic power over everything else. Thus, intense economic relations have been established by using soft power and creating mutual economic interdependence. In this context, the thesis is based on the question“what extent does South Korea's financial and trade cooperation with Asia-Pacific region contribute to the country's economic development process and how does economic diplomacy impact the process?”. This qualitative case study has been prepared in the light of information obtained from secondary sources on how the Korean government successfully overcome the financial crises of neo-liberalism between 1997-2008.