Investigating the relationship between transformational leadership and employee creativity: Moderating role of STARA awareness
Dönüştürücü liderlik ile çalışan yaratıcılığı arasındaki ilişkide AYZERA farkındalığının düzenleyici rolü
- Tez No: 925099
- Danışmanlar: DOÇ. UFUK BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, dönüştürücü liderlik ile çalışanların yaratıcılığı arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide AYZERA (Akıllı Teknolojiler, Yapay Zekâ, Robotik ve Algoritmalar) farkındalığının (STARA – Smart Technology, Artificial Intelligence, Robotics and Algorithms awareness) düzenleyici rolünü araştırmaktır. Araştırmanın verisi İstanbul ve Ankara'da sağlık sektöründe çalışan 307 katılımcıdan anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın hipotezleri doğrusal regresyon ve düzenleyici etki analizleri kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, dönüştürücü liderliğin idealize edilmiş etki, ilham verici motivasyon, entelektüel uyarım ve bireysel ilgi olarak bilinen dört boyutunun çalışan yaratıcılığını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Ancak AYZERA farkındalığı idealize edilmiş etkinin, ilham verici motivasyonun ve entelektüel uyarımın çalışan yaratıcılığı üzerindeki etkilerini azaltarak bu ilişkilerin şiddetini yumuşatmıştır. Buna karşın AYZERA farkındalığı bireyselleştirilmiş ilginin çalışan yaratıcılığı üzerindeki etkisini değiştirmemiştir. Bu bulguların liderlik tarzlarının çalışanların teknolojik algılarıyla nasıl etkileşime girdiğine dair yeni bakış açıları sunacağına ve kurumsal işgücünde yaratıcılığı arttıracağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between transformational leadership and employee creativity and investigate the moderating role of STARA (Smart Technologies, Artificial Intelligence, Robotics, and Algorithms) awareness. Data were collected from 307 employees working in the healthcare sector in Istanbul and Ankara using a questionnaire technique. The hypotheses were tested using linear regression and moderation analyses. The findings indicated that all four dimensions of transformational leadership, known as idealized influence, inspirational motivation, intellectual stimulation, and individualized consideration, positively influenced employee creativity. However, STARA awareness moderated this relationship by weakening the effects of idealized influence, inspirational motivation, and intellectual stimulation on creativity, while the relationship between individualized consideration and creativity remained unaffected. These findings provide new insights into how leadership styles interact with employees' technological perceptions, giving practical guidance for enhancing creativity in the organizational workforce.