The challenge and practice of community policing in the prevention of human trafficking: The case of Wolaitta zone town in Southern Ethiopia
İnsan ticareti önlemede toplum polisliği karşılaştığı zorluklar ve uygulamaları: Güney Etiyopya'daki Wolaitta bölgesi kasabası örneği
  1. Tez No: 925098
  2. Yazar: ISRAEL JAMBO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ SONER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Strateji Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Güney Etiyopya'da seçilmiş bir bölgede (Wolaitta bölgesi) toplum destekli polislik işlerken, insan kaçakçılığı da buna paralel olarak karmaşık ve baş ağrısı haline geldi. İnsan ticareti, toplumsal normlara aykırı olan tacirler tarafından gerçekleştirilmesine rağmen, insan hakları yasaları uluslararası ve ulusal düzeyde, Etiyopya'nın güneyindeki Wolaitta bölgesinde insan kaçakçılığı sadece tacirlerin işi değil, ebeveynlerin de katılımıyla gerçekleşiyor. ve insan ticaretine maruz kalan kişilerin aileleri, arkadaşları, akrabaları, yozlaşmış kamu görevlileri ve farklı toplumsal yapılardan liderler. Aile ve insan ticaretine maruz kalan kişiler açısından, görünüşte ve insan ticareti mağdurları tarafından insan ticareti konusunda bilinçsizlikten kaynaklanmaktadır. düzenli tacirler ve diğer şahıslar, gelir elde etmek suretiyle yürütülmektedir. Etiyopya'nın güneyindeki wolaitta bölgesinde toplum destekli polisliğin ve insan kaçakçılığının mevcut durumu nedeniyle, hem toplum destekli polislik operatörlerinin hem de toplumun kendisinin toplum odaklı polisliğin rolünün yeterince farkında olmadığı ve ayrıca net bir bilgiye sahip olmadığı ileri sürülebilir. İnsan kaçakçılığının soygun, organize suç, öldürme, hırsızlık ve hatta daha fazlası kadar suç olduğu imajı. İnsan kaçakçılığının itici ve çekici faktörlerle desteklenmesine rağmen, toplum odaklı polislik yoluyla insan kaçakçılığının önlenmesiyle elde edilebilecek ortalama fayda ağırlık kazanmaktadır. izin vermektense. Bu amaçla bu çalışma,“Etiyopya'nın güneyindeki wolatta bölgesinde insan kaçakçılığı uygulaması açısından toplum destekli polisliğin başlıca zorlukları nelerdir ve topluluk nasıldır”sorusu sorularak, wolaitta bölgesinde insan ticaretini önleme açısından toplum odaklı polislik engelleri üzerine yürütülecektir. konu hakkında daha iyi içgörülere sahip olmak için betimleyici nitelikte nitel araştırma yaklaşımı uygulayarak wolaitta bölgesinde insan kaçakçılığı konusunda farkındalık ".
Özet (Çeviri)
While community policing was functional in a selected area (Wolaitta zone) in Southern Ethiopia, human trafficking has become intricate and a headache in parallel. Although human trafficking is carried out by traffickers who are against societal norms, human rights laws internationally and nationally, in the Wolaitta zone southern part of Ethiopia human trafficking is not only the business of traffickers, it takes place with the participation of parents and families of trafficked persons, friends, relatives, corrupted public officials as well as leaders from different social structures. From the side of family and the persons who are being trafficked, it is by lack of awareness about human trafficking seemingly and from the side of regular traffickers and other parties, it is conducted by means of generating income. Due to the current status of community policing and human trafficking in the wolaitta zone southern Ethiopia, it can be argued that both community policing operators and the community itself are not sufficiently aware of the role of community-oriented policing and also do not have a clear image that human trafficking is as much a crime as robbery, organized crime, killing, theft or even more. Despite the fact that human trafficking is backed by push and pull factors, the average benefit which may obtained by preventing human trafficking through community oriented policing weighs than that of allowing it. For such purpose this study would be conducted on community oriented policing impediments in terms of preventing human trafficking in wolaitta zone by having question“what are the major challenges of community policing in terms of human trafficking implementation in wolatta zone southern Ethiopia and How is the community awareness of human trafficking in wolaitta zone”through applying qualitative research approach with descriptive nature to have better insights on subject.