Youth voices in global climate governance: A study on contemporary igo-ngo relations
Küresel iklim yönetişiminde gençliğin sesi: Hükümetlerarası kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri ilişkileri
- Tez No: 925100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİM ÖZDİKMENLİ ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Küresel iklim yönetişimi çerçevesinde çevreci gençlik hareketleri ile hükümetlerarası kuruluşlar (IGO'lar) arasındaki ilişkiler karmaşık bir yapıya sahiptir. Extinction Rebellion (XR), Fridays for Future (FFF), Last Generation (LG) ve Just Stop Oil (JSO) gibi hareketlere odaklanan bu tez, bu grupların politika ve kamuoyunu etkilemek için çağdaş taktiklerden ve kitlesel mobilizasyondan nasıl yararlandıklarını incelemektedir. Tana Johnson'ın kuramsal çerçevesini kullanan bu araştırma, bu hareketler ile hükümetlerarası kuruluşlar arasındaki karmaşık ilişkileri, Johnson'ın 4C Taksonomisi aracılığıyla kategorize ve analiz etmeyi amaçlar. Bu çalışma, bu ilişkilerin hangi kategoriye (işbirlikçi, kooptatif, rekabetçi veya çatışmacı) girdiğini belirlemeye çalışırken, zaman içinde kategoriler arasındaki değişimlerin ve bunların nedenlerinin de izini sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The evolving relationships between youth environmental movements and intergovernmental organizations (IGOs) within the framework of global climate governance are complex. Focusing on movements such as Extinction Rebellion (XR), Fridays for Future (FFF), Last Generation (LG), and Just Stop Oil (JSO), this dissertation examines how these groups leverage contemporary tactics and mass mobilization to influence policy and public opinion. Utilizing the theoretical framework of Tana Johnson, this research categorizes and analyzes the intricate relations between these movements and IGOs through the 4Cs Taxonomy. While trying to determine which category these relations fall into (cooperative, co-optative, competitive or conflictual), the study also traces the shifts between categories over time and their reasons.