Bazı karayosunu türlerinin (Scleropodium touretii (Brid.) L.F.Koch, Hypnum cupressiforme Hedw. var.lacunosum Brid., Brachythecium glareosum (Bruch ex Spruce) Schimp.) antimikrobiyal ve antifungal aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial and antifungal activities of some bryophyte species (Scleropodium touretii (Brid.) L.F.Koch, Hypnum cupressiforme Hedw. var. lacunosum Brid., Brachythecium glareosum (Bruch ex Spruce) Schimp.)
  1. Tez No: 925102
  2. Yazar: SİBİLAY KOÇAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Scleropodium touretii (Brid.) L.F.Koch, Hypnum cupressiforme Hedw. var. lacunosum Brid. ve Brachythecium glareosum (Bruch ex Spruce) Schimp türlerindeki karayosunlarının antimikrobiyal ve antifungal aktivitelerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, karayosunlarından ekstrakt elde etmek için etanol, metanol, aseton, kloroform, hekzan, etil asetat ve isopropanol gibi farklı çözücüler kullanılmıştır. Antimikrobiyal ve antifungal etkileri test etmek için ise disk difüzyon, agar kuyucuk difüzyon ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında 4 gram pozitif bakteri, 4 gram negatif bakteri ve 2 maya mantarı türü olmak üzere toplamda 10 mikroorganizma incelenmiştir. Sonuçlar, isopropanol ve etanol ekstraktlarının en yüksek antimikrobiyal ve antifungal aktiviteyi gösterdiğini, buna karşılık hekzan ekstraktlarının en düşük etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Karayosunu türleri arasında, Hypnum cupressiforme var. lacunosum, etki ettiği mikroorganizma sayısı açısından en etkili tür olarak belirlenmiştir. Mikroorganizma düzeyinde ise, gram pozitiflerden Enterococcus faecalis ATCC 29212 suşunun, gram negatiflerden Escherichia coli ATCC 35218 suşunun karayosunu ekstraktlarına karşı en duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular karayosunlarının antimikrobiyal ve antifungal ajanlar geliştirme potansiyeline işaret etmektedir. Bu çalışma, doğal bitki kaynaklarından elde edilebilecek alternatif terapötik maddelerin araştırılması için bir temel oluşturmakta ve bu alanda yapılacak ileri çalışmalara yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the antimicrobial and antifungal activities of moss species; Scleropodium touretii (Brid.) L.F.Koch, Hypnum cupressiforme Hedw. var. lacunosum Brid., and Brachythecium glareosum (Bruch ex Spruce) Schimp. In the study, different solvents such as; ethanol, methanol, acetone, chloroform, hexane, ethyl acetate and isopropanol were used to obtain extracts from mosses. Disc diffusion, agar well diffusion, and minimum inhibitory concentration (MIC) methods were used to test the antimicrobial and antifungal effects. A total of 10 microorganisms including 4 gram-positive bacteria, 4 gram-negative bacteria and 2 yeast fungi species were analysed. The results showed that isopropanol and ethanol extracts had the highest antimicrobial and antifungal activity, whereas hexane extracts had the lowest activity. Among the moss species, Hypnum cupressiforme var. lacunosum was determined to be the most effective species in terms of the number of affected microorganisms. At the microorganism level, Enterococcus faecalis ATCC 29212 strain among gramme positive and Escherichia coli ATCC 35218 strain among gramme negative microorganisms were found to be the most susceptible to black moss extracts. These findings indicate the potential of black moss for developing antimicrobial and antifungal agents. This study provides a basis for the investigation of alternative therapeutic agents that can be obtained from natural plant sources and paves the way for further studies in this field.