Green supply chain management and operational performance in Pakistani manufacturing: The role of logistic integration and green innovation
Pakistan üretiminde yeşil tedarik zinciri yönetimi ve operasyonel performans: Lojistik entegrasyonun ve yeşil inovasyonun rolü
- Tez No: 925106
- Danışmanlar: DR. LECTURER MEMBER FİLİZ MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Küresel ısınma ve zehirli atıklar insan hayatını önemli ölçüde tehdit ediyor ve bilim insanları yeşil tedarik zinciri yönetimi çözümlerini uygulamaya teşvik ediliyor. Bu nedenle, bu çalışma yeşil satın Alma, iç çevre yönetimi, yeşil ürünler ve ambalajlama ve eko-tasarımın Pakistan imalat sektörünün operasyonel performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Ayrıca çalışma, lojistik entegrasyonun aracılık etkisini ve yeşil inovasyonun aracılık rolünü de araştırıyor. Araştırmada betimsel bir yöntem ve PLS-SEM tekniği kullanılarak beşli Likert ölçekli bir anket kullanılmaktadır. Çalışma, yeşil satın Alma, iç çevre yönetimi, yeşil ürün ve ambalajlama ve eko-tasarımın lojistik entegrasyon üzerinde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisini ortaya koyuyor. Ayrıca yeşil satın Alma ve çevre yönetimi operasyonel performansı olumlu ve önemli ölçüde etkilerken, yeşil ürün ve ambalajın operasyonel performans üzerinde önemsiz bir etkisi var. Son olarak, lojistik entegrasyonun bağımsız değişkenler (yeşil satın Alma, iç çevre yönetimi, yeşil ürün ve paketleme ve eko-tasarım) ve Pakistan'daki imalat sektörünün operasyonel performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir aracı etkisi vardır. Ayrıca çalışma, yeşil inovasyonun Bağımsız değişkenler ile Pakistan'daki imalat sektörünün operasyonel performansı arasındaki ilişki üzerindeki düzenleyici etkisine dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global warming and toxic waste threaten human life significantly, and scientists are prompted to implement green supply chain management solutions. Hence, this study investigates the impact of green purchasing, internal environmental management, green products and packaging, and eco-design on the operational performance of the Pakistani manufacturing sector. Furthermore, the study also investigates the mediating effect of logistic integration and the moderating role of green innovation. The research uses a descriptive method and a five-point Likert scale survey using the PLS-SEM technique. The study reveals a positive and statistically significant impact of green purchasing, internal environmental management, green product and packaging, and eco-design on logistic integration. Furthermore, green purchasing and environmental management positively and significantly impact operational performance, while green product and packaging have an insignificant impact on operational performance. Finally, logistic integration has a statistically significant mediating effect on independent variables (green purchasing, internal environmental management, green product and packaging, and eco-design) and the operational performance of the manufacturing sector in Pakistan. Moreover, the study provides evidence of the moderating effect of green innovation on the relationship between Independent variables and the operational performance of the manufacturing sector in Pakistan.